Anıl UZUN

  • 16 Ocak 2021
  • 20 kez görüntülendi.
Anıl UZUN

Fotoğraf çekerken odaklandığınız nokta çektiğiniz fotoğrafa bakan kişinin ilgisini en çok çeken unsur olacaktır. Bunun için odağınıza aldığınız şey her neyse kadrajınızda yer alan diğer unsurlara göre daha ön planda olmak zorundadır. Konuya teknik açıdan değinecek olursak odak noktası sizin iletmek istediğiniz mesaja göre belirlenmelidir.

Fotoğraf çekerken onu görecek kişiyi rahatsız etmeyecek ve kafasını karıştırmayacak şekilde belirlenmelidir. Maksimum netliğin yakalanması gerekir. Fotoğrafçılıkta keskin bir konseptin bulanık bir görüntüsünden daha kötü bir şey yoktur.

Anıl Uzun olarak sitemde fotoğraf çekiminin püf noktalarından ışığın nasıl ayarlanması gerektiğine, analog fotoğrafçılıktan sanat ver sergilere kadar pek çok konu hakkında detaylı bilgilere yer verdim. Fotoğraf denildiğinde aklımıza her ne kadar akıllı cihazlar ve dijital makineler geliyor olsa da bir fotoğrafı güzel yapan sırrın manuel ayarları doğru kullanmak olduğunu unutmamalısınız.

Dijital makinelerin büyük bir çoğunluğu artık pek çok şeyi kendisi yapabiliyor. Ancak analog ile dijital arasındaki doğallık farkını gördüğünüz zaman anlayabiliyorsunuz. Fotoğraf çekmenin de bir sanat olduğunu düşündüğümüzde ışığı, çerçeveyi uzaklığı kısacası dikkat edilmesi gereken her şeyi kendiniz yaptığınızda ortaya çıkan sonuç sizi çok daha mutlu edecektir. Çünkü fotoğraf çekmek sadece güzel gördüğünüz bir şeyi kare içerisine almak demek değildir. Çektiğiniz fotoğraf anlatmak istediğiniz şeyi anlatabilmeli ve izleyiciyi kendine hapsetmeli. Bugün sosyal medya üzerinde gördüğümüz fotoğrafların büyük bir bölümünün yapay gibi durması ise analog fotoğrafın farkını bize gösteriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google