Astım Hastalığı Nedir?

  • 21 Kasım 2015
  • 1.084 kez görüntülendi.
Astım Hastalığı Nedir?

Soluduğumuz oksijenin üst solunum yollarımızdan ciğerlerimize geçişini bronşlarımız sağlar. Sürekli bir iltihaplı hastalık ya da çeşitli uyarıcılar sonucunda bu bronşların zaman zaman kasılmasıyla oluşan nefes darlığı astım diye adlandırılır. Bronşların kapanması nefes almayı neredeyse imkansız kılsa da ciğerlerinizdeki karbondioksiti de dışarı vermekte zorlanırız.

Astıma Neden Olan Faktörler
Genetik faktörlerinde rol oynadığı astımda alerji, enfeksiyon da neden olarak görülmektedir. Ailesinde astımı olan bir birey bulanan kişiler astım hastası olmaya daha yatkındır. Bireylerin tozlara ya da kedilere olan duyarlılığı da astım olmaya neden olabilir.

Eviniz ya da köpeğiniz hatta ve hatta evinizin en ücra köşesinde yaşayan bir böcek bile astım hastası olmaya sizi götürebilir. Kediniz veya köpeğiniz tüyleri ve kıllarıyla, eviniz içerdiği nemle ve nemli bölgelerinde yaşayan böceklerle astımı tetikleyebilir.

Astımın Belirtileri
Daha öncede değindiğimiz gibi bronşlarınızın tıkanması ile oluşan astımda en çok nefes alma ve nefes vermede zorluklar gözlenir. Bireyde normal zamanda da bazen nefes vermeye hırıltılar eşlik eder. Astım hastası genellikle aldığı nefesin yetmediğini düşünerek üst üste nefes almaya çalışır.

Astımın diğer özelliği de kuru bir öksürüktür. Gece yarısı ya da sabaha doğru astım hastası inatla dakikalarca süren bir öksürükle uyanır.

Astımın Tedavisiastim-ilaclarinin-yan-etkileri-var-mi
Astım hastası bireyin tedasinde inhaler denilen cihaz kullanılır. İnhaler genelde bronşlara lokal etki yapar. Fakat uzun vadede bazı yan etkileri görülen ilacın etkileri hala çözülmeye çalışılmaktadır. Astım hastası genç bireylerde yarı yarıya hastalığın tedavi edilmesi ihtimali olmasına rağmen erişkinlerde genel olarak ömür boyu sürmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google