Bakü Şehri Hakkında Bilgiler

  • 23 Aralık 2015
  • 2.460 kez görüntülendi.
Bakü Şehri Hakkında Bilgiler

Bakü, Azerbaycan’ın başkentidir. Hazar denizinin batısında yer alan Kafkasların en önemli kültür ve ticaret merkezidir. Aynı zamanda Kafkasların en büyük şehri olan Bakü, önemli bir liman şehridir. Avrupa çevresinde bulunan en önemli enerji bölgelerinden biri de olan Bakü’nün nüfusu 2 milyonu aşkındır.

İklim Özellikleri

Bakü’de yazlar sıcak ve nemlidir. Kış ayları ise genel itibariyle serin, yağmurlu ve esintilidir. Ancak bazı zamanlarda oldukça soğuktur. Mevsimlerde meydana gelen bu sıcaklık farklılıkları, Hazar denizine yakın olması nedeniyle diğer kıtalara göre çok daha azdır. Bakü’nün iklimi hakkında ilginç bir bilgi ise yıllık sıcaklık ortalamasının 14 derece olması ve bu sıcaklık değerinin yeryüzündeki toplam kara parçasının sıcaklığıyla uyuşmasıdır.

Yaz aylarında esen rüzgarlar genel olarak sıcak estiği ve sıcaklığı 40 dereceye kadar yükselttiği için Bakü’ye gidilebilecek en güzel zaman; Mayıs, Eylül veya Ekim aylarıdır.

Bakü’de Konuşulan Diller

Bakü’de yaygın olarak Azerbaycan’nın resmi dili olan Azerice konuşulmaktadır. Bunun yanında İngilizce ve Rusça da konuşulan diğer dillerdendir. Dikkatli bir şekilde dinlenildiği zaman Azerice rahat bir şekilde anlaşılabilir. Azerbaycan’daki nüfusun yaklaşık %80’i Rusça’yı anlamaktadır ve 35 yaşın altındaki insanların bir kısmı da İngilizce bilmektedir.

Bakü Şehri Hakkında Bilgiler

Bakü ile Türkiye arasındaki saat farkı 2 saattir. Türkiye’nin saati, Bakü’den 2 saat geridir.

Türkiye’den Bakü’ye gitmek istendiğinde hava yolu tercih edilirse havayolu şirketleri günde 3-4 sefer yapmaktadır. Bunun dışında karadan gidilmek istenirse, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki gerilimden dolayı İran, Nahçivan veya Gürcistan üzerinden Bakü’ye ulaşılabilir.

Bakü, doğunun Paris’i olarak da anılmaktadır. Her mevsim turist çekebilen, turizmin oldukça gelişmiş olduğu bir şehirdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google