Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

  • 06 Kasım 2015
  • 2.300 kez görüntülendi.
Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

“Uyusun da büyüsün” cümlesini herkes bebekken mutlaka duymuştur. Bunun doğruluğunu da reddetmek tabi ki haksızlık olur. Bu yüzden bebeklerinde sağlıklı bir şekilde büyüyebilmeleri için doğru zamanlarda doğru sürelerde uyku uyumaları gerekmektedir.

0-4 AY ARASI BEBEKLERİN UYKU DÜZENİ

0-4 ay arasındaki bebekler günde sadece 1 veya 2 saat uyanık kalabilirler. Bu yüzden gündüz uykuları da buna göre belirlenir. Bu aylardaki bebeklerin doğru bir gündüz uykusu 4 evreden oluşur. Tabi bu uykuların süreleri belirsiz olabilir. Gece uykuları ise emzirmeler veya bebeğin altını değiştirme ile bölünebilir. Bu aylarda olan bebeklerin kesintisiz bir uyku uyuması beklenmez fakat daha rahat uyumaları için uzmanlar kundakta uyumalarını tavsiye ediyor.

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Bebeğiniz ilk doğduğu günden itibaren uyku rutinine alışırsa, uyku saati geldiğinde bebeklerin beynine iletilecek uyku mesajı ile daha düzenli ve rahat uyumalarını sağlayabilirsiniz. Bu aylar bebeklerin gelişimi için oldukça önemli olduğundan uyku düzenlerine çok dikkat etmek ve uykularını almasını sağlamak gerekiyor. Ve bunu yaparken bebeğinizi şimdiden kendi yatağında, emzirmeden ve sallamadan uyuyabilmesini öğretmeniz gerekiyor.

DOĞRU UYKU ORTAMI

Bebekler tabi ki huzurlu ve sessiz ortamı severler. Fakat günlük yaşantınızda bebeğinizle yolda veya misafirlikte zorlanmak istemiyorsanız hafif bir gürültülü ortamda bile uyumalarını öğretmeniz gerekiyor. Özellikle bu ayda olan bebeklerin daha rahat ve sağlıklı uyku uyumalarını istiyorsanız bebeğinizi kundaklayarak sarabilir ve kendi yatağında bırakarak aynı zamanda da hafif bir müzik ile bebeğinizin rahatlamasını ve derin bir uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için illa bir müzik çalara ihtiyacınız yok. Birçok bebek mağazalarında bebekleri rahatlatan ve ses çıkaran çeşitli oyuncaklara ulaşabilir, satın alabilirsiniz.

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

DOĞRU UYKU İLE SAĞLIKLI YAŞAM

Bebeklerinize doğru bir şekilde uyku sağlarsanız, büyüme evrelerinde ve ilerideki yaşamlarında daha sağlıklı bir hayatı hediye etmiş olacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google