Bisiklet Şöleni: Fransa Bisiklet Turu

  • 17 Kasım 2015
  • 1.177 kez görüntülendi.
Bisiklet Şöleni: Fransa Bisiklet Turu

Dünya üzerindeki en kaliteli ve en büyük bisiklet yarışı organizasyonu kuşkusuz Fransa Bisiklet turudur. İlk olarak 1903 yılında başlanıp 1960’lı yıllarda tam olarak şöhretine kavuşmuştur. Son yıllarda yarış sadece Fransa’da değil İtalya ve İsviçre sınırları içerisinde de düzenleniyor. Dünyaca ünlü spor kanalları Fransa Bisiklet Turu boyunca yani 3 hafta boyunca canlı yayın yapmaktadır.

Fransa Bisiklet Turunun en önemli efsanesi üst üste 7 kere bitiş çizgisini ilk gören isim Lence Armstrong’tur. Armstrong bu zaferlerden sonra sporu bıraktığını açıklayarak bütün hayranlarını büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştır. Hayranlarının en büyük hayal kırıklığı ise Armstrong sporu bıraktıktan sonra açıklanan doping haberleri olmuştur. Armstrong’un elindeki bütün ünvanlar geri alınmıştır.

Fransa Bisiklet Turunda her takımın farklı bir mayosu vardır. Aynı zaman da farklı klasmanların mayo rengi birbirinden farklıdır. Birinci klasman sporcusu sarı renkte mayo giyer. Ya dönem içerisinde bir önceki etabı kazanan sporcu ya da dönem başında geçen seneden birinci olan sporcu sarı renkte mayo giyer. Yarış içerisinde ‘sprint’ yani Türkçe tabirle hızlı sürüşleri en fazla sayı da yapıp en fazla puanı toplayan ise yeşil renkte mayo giyer. Yarış içerisinde en zorlu parkur olan tırmanış etabında en fazla puanı toplayan yarışmacı ise kırmızı puantiyeli m120722051953-tour-de-france-stage-20-5-horizontal-galleryayoyu giymeye hak kazanır. Kırmızı puantiyeli sporcu spikerler tarafından Dağların Kralı lakabı ile anılır.

Yarışmadan önce tam tedbirli bir idrar testine tabii tutulan sporcular yarıştan sonra da aynı teste tabii tutulurlar. Bütün tur boyunca sporcular yaklaşık 180 idrar örneği verip doping testine girerler. Bu tempolu yarış 3 hafta boyunca sürer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google