BJK Haber Son Dakika

  • 18 Ekim 2018
  • 224 kez görüntülendi.
BJK Haber Son Dakika

Ülkemizde özellikle 4 büyükler denildiği zaman ilk akla gelen büyük taraftar kitlesi olmuştur. Hatta o kitle o kadar büyümüştür ki sivil toplum örgütlerine varıncaya kadar çeşitli oluşumlar mevcuttur. Bu sivil toplum örgütlerinin oluşturulma amacı ise maçların öncesinde ya da sonrasında takımların motive edilmesini sağlamak ve taraftarı bir arada tutmaktır. Bunlar arasında ilk dikkati çeken ise Beşiktaş’ın çarşı gurubudur. Bu grup kendi sınırlarını da aşmış büyük bir kitleye sahiptir. Amigolar tarafından yönetilirler ve görevleri maçlarda Beşiktaş takımını motive etmektir. Bugüne kadar üstlenmiş olduğu misyonunu başarıyla taşımış ve taşımaya da devam eden bu grubun bir üyesi olmakta öyle kolay değildir. Örneğin BJK haberlerine hakim olmanız gerekiyor. Çünkü gündemi de kaçırmamalısınız. Bunu gerek haberlerden gerekse sosyal medyadan takip ederek mutlaka yapmanız gerekiyor.

BJK haber sitelerine baktığınız zaman bu bilgilerin hepsini bir arada bulabiliyorsunuz. Çünkü sosyal medyanın bu şekilde bir gücü söz konusu. Taraftarlar bildiğiniz gibi futbolun en önemli aktörlerinin başında geliyor. Taraftar olmak demek insanın aidiyet duygusunu kabartan bir konudur. Bunun içinde bir takım tuttuğunuz zaman kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. Takımınızın sahip olduğu değerleri benimsemek kendinizi de bu değerler kapsamında baz alarak uygun tavır sergilemek önemli bir konu.  Taraftar olmak büyük meziyet ister özellikle de internetin gelişmiş olmasıyla birlikte taraftarlık duygusu daha da yaygın bir hal almıştır.

Günümüz koşullarında insanlara baktığımız zaman artık semt olgusunun da ortadan kalkmış olduğunu görüyoruz dolayısıyla artık insanlar eskide aradıkları bu topluluklaşmayı da taraftar olmakta buluyorlar. Beşiktaş taraftarları da bu anlamda sürekli olarak takımlarının yanında olarak kendilerini mahalle kültürünün ortasındaymış gibi hissediyorlar. Türkiye’de herkes maç izleyebilir ancak taraftar olmak seyirci olmaktan çok daha önemli bir konudur. Bu farkı açık açık ortaya koymak gerekiyorsa yaklaşım olarak şunu belirtebiliriz. Dünyanın neresine giderseniz gidin insanlar futbol izler ve takip eder. Bazıları evinden işyerinden telefonundan maç izlerler. Evet, iyi bir seyircidirler. Ancak taraftar olmak demek hava şartları ne olursa olsun, yağmur çamur demeden takımına sahip çıkmak demek gece gündüz onunla yatıp onunla kalkmak demektir. BJK haber son dakikalarının tamamını takip etmek ve takıma dair hiçbir bilginin atlanmaması demektir. Taraftar olduğunuz zaman futbola dair yaptığınız hiçbir şey normal olarak karşılanmaz. Çünkü siz insanlardan ayrı yaşar heyecanı ayrı hissedersiniz. İyi bir seyirci olabilirsiniz ancak iyi bir taraftar olmak bazen size çok daha pahalıya patlayabilir. Çünkü her maçı statta izlemeniz gerekir. Kendinizi bunun zorundaymışsınız gibi hissedersiniz tek bir maça gitmediğiniz zaman bile takımınızı satmışsınız hissi sarar ve tüm statta gözler sizi arıyormuş gibi hissedersiniz.

Kısacası taraftar olmak zor zanaattır. Herkes iyi bir futbol seyircisi olabilir ancak herkes iyi bir taraftar olamaz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google