Bordo Bereliler Kimdir?

  • 25 Kasım 2015
  • 2.437 kez görüntülendi.
Bordo Bereliler Kimdir?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin can damarından biri olan bordo bereliler, son günlerde yaşanan operasyonlar ile adından sıkça söz ettirmektedir. Peki, Bordo Bereliler Kimdir?

1992 yılında Tugay seviyesinde kurulmuştur. Doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olarak görev yapmaktadırlar. Halk arasında Bordo Bereli olarak bilinse de asıl ismi Özel Kuvvetler Komutanlığı’dır. TSK’nın en elit birliğidir. Bu ekibin içinde değişik sınıf ve rütbelerdeki subay, astsubay ve uzman erbaşlar bulunur. İçeride ve dışarıdaki tehditleri bertaraf edilmesine karşı her türlü arazi ve iklim koşullarında görev yapabilmektedirler. Aldıkları üst düzey eğitim onları zorlu şartlarda görev yapmasını sağlamaktadır.

özel-harekat-kamuflaj-siralio-41Gönüllülük esasıyla görev yapmak isteyen herkes başvuru yapabilir. Başvuran personel arasında çeşitli seçmeler yapılır yeterli düzeyde görülenlerden profesyonel asker eğitimi almaya başlarlar. Uzun süreli gördükleri eğitimlerle kendi becerilerine göre alanda profesyonel olmaya başlarlar. Genellikle 1.75-1.90 arasında olurlar, gözlerinde bozukluk olmaması şartı aranmaktadır.  Gözlük kullanan bordo bereli asker yoktur. Askerlik mesleklerini en üst seviyede içselleştirirler. Onlar için sıralamada vatan ve millet sevgisi ön plana çıkar. Kimi durumlarda ailesini yok saymaktadırlar. Kimi birimlerde aileleri bile görevlerini bilmemektedir. Psikolojik ve sosyolojik birçok eğitimden geçerler. Bu eğitimlerde personelin fiziki ve ruhsal dayanıklılığını arttırmak ve yapılan hareket veya işin alışkanlık haline getirilmesi amaçlanmıştır. Özel Kuvvetler personeli, çatışma eğitimi yanında, yabancı dil yeterliliği, asimetrik tehditlere karşı eğitim, bölge kültürüne yakınlık eğitimi, adaptasyon, politik ve ekonomik konulara yakınlığı için eğitim almaktadırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google