Boşanma ve Şiddetli Geçimsizlik Nedenleri

  • 11 Temmuz 2015
  • 1.615 kez görüntülendi.
Boşanma ve Şiddetli Geçimsizlik Nedenleri

Şiddetli geçimsizlik olarak da bilinen ancak hukuk alanındaki tanımı ‘evlilik birliğinin bozulması’ gibi durumlar için pek çok neden sıralayabiliriz. Ancak zamanınızı fazlaca alıp lafı uzatmak yerine boşanma ve şiddetli geçimsizlik nedenleri konusuna giriş yapmak isteriz.

Öncelikle şiddetli geçimsizlik nedeni, Türk Medeni Kanunu üzerinde belirtilmiş olan genel boşanma sebeplerinden biridir. Genel boşanma sebebi olan şiddetli geçimsizlik durumunda herhangi bir sınır mevcut değildir. Günümüzde ise evlilikler çok hızlı başlayıp çok hızlı sonuçlanan bir hal almıştır. Bunu üzülerek belirtmemize rağmen maalesef ki çoğunlukla yaşanmaktadır. Çiftler arasında ‘şiddetli geçimsizlik’ sebebi, boşanmak için en büyük bahane olabiliyor. Evliliğin derinden sarsılması ve tüm ailenin dağılması da boşanma davalarında etkili olan hususlardan bazılarıdır.

Evlilik birliğinin bozulması yani şiddetli geçimsizlik bahanesiyle boşanma davalarında en çok görülen tablo, aşkın ve sevginin bitmesidir. Hatta belki de en önemlisi saygının bitmesidir. Saygının korunması, çiftler için son derece önemlidir. Özellikle arada bir çocuk varsa eğer, bu saygıyı muhafaza etmek kişilerin göreceği zararı minimuma indirecektir. Boşanma ve şiddetli geçimsizlik nedenlerini sıralayacak olursak eğer kısaca özetleyebiliriz. Öfke ve nefretin çiftler arasında artması, ahlak bozukluğu, affetmek yani kabullenmek, kavga ve tartışmaların çoğalması, bu maddeyi üzülerek söylüyoruz ancak son zamanlarda bu nedenle boşanma davaları açılma oranı yükseldi; dayak, iftiraya uğrayan tarafın davacı olması, davalı olan tarafın inkâr etmesi…

Boşanma ve Şiddetli Geçimsizlik Nedenleri

Kin, nefret ve öfkenin boşanan çiftlerde olmaması en büyük arzumuzdur. Boşanma ve şiddetli geçimsizlik nedenleri arasında sayabileceğimiz hususlardan bir diğeri de, evlilik birliğinin tamamen bozulmasıdır. Bu noktaya gelen çiftler için mahkemelerde en uygun olan karar verilir ve her iki tarafın da menfaati düşünülür. Kısacası evlilik denen mertebenin çökmesi, saygı ve sevginin tükenmesi gibi konular boşanma nedeni olarak çoğunlukla belirtilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ