Boya Lekesi Nasıl Çıkar, Temizlenir?

  • 26 Kasım 2015
  • 1.861 kez görüntülendi.
Boya Lekesi Nasıl Çıkar, Temizlenir?

Evinizi ya da boyamanız gereken bir yeri boyadığınızda en can sıkıcı sonuçlardan biride boya lekeleridir. Temiz ve dikkatli bir şekilde yapılsa dahi mutlaka boya lekeleri ile karşılaşabilirsiniz. Boya lekeleri nasıl çıkar bu oldukça sık sorulan sorulardandır. Her çeşit boyanın çıkabilmesi için farklı yöntemler bulunmaktadır.

Yağlı Boya Nasıl Temizlenir?

Evinizdeki eşyalarınıza ya da kıyafetleriniz bulaşan yağlı boya lekeleri sinir bozucu olabilir. Henüz yeni bir boya lekesi ise boya lekesinin üzerine pudra dökün ve daha sonra alkol ya da eter döktüğünüz bez ile tampon yaparak lekenin temizlenmesini sağlayın. Bu işlem sonrasında bol su ile yıkama yaparsanız yağlı boya lekesinden kurtulabilirsiniz. Eğer yağlı boya lekesi kurumuş bir boya lekesi ise amonyak kullanabilirsiniz. Amonyağı leke üzerine döküp biraz bekledikten sonra bol su ile yıkamalısınız.

Sulu Boya Nasıl Temizlenir?

Sulu boya lekeleri genellikle çocukların resim yaptığında etrafa bulaştırdığı lekelerden oluşabiliyor. Bu sebeple yağlı boyaya uygulanan yöntem gibi leke üzerine pudra döküp bekledikten sonra bol su ile lekeyi temizleyebilirsiniz. Bazı renkler hafif kaldığında ise kumaşa ya da eşyaya uygun leke çıkarıcı uygulayarak geri kalan boya lekesini de temizleyebilirsiniz.

Boya lekeleri nasıl temizlenir bunun için uygulayabileceğiniz ilk yöntem pudra yöntemidir. Pudra boyanın kurumasını sağlayarak dökülmesine yardımcı olur. Özellikle cildinizde oluşan yağlı boya lekelerini tiner ya da eter ile temizledikten sonra bol su ile cildinizi yıkamalısınız. Bu temizleyiciler yanıcı olduğundan ateşle yaklaşmamanız gerektiğini unutmamalısınız. Boya lekeleri nasıl çıkar, evini boyatan ya da boya ile uğraşan kişilerin sorduğu merak ettiği bir konudur.

Kullanılan boyanın yapısına göre çıkarma işlemi yapmanız eşyalarınızın zarar görmesini engelleyecektir. Özellikle kıyafetlerde yıkama talimatlarını göz önünde bulundurarak yıkama yapmanız en doğrusu. Ayrıca çıkaramayacağınızı düşündüğün boya lekelerini kuru temizleme işlemi yaptırarak temizletebilirsiniz. Profesyonel olarak hassas kumaşlı eşyalarınızda bu yöntem daha sağlıklı olacaktır.

Boya lekelerini kendiniz temizlemek istediğinizde yukarıda önerdiğimiz yöntemi deneyebilir ve sonrasında bol su ile eşyanızı yıkayıp boyayı arındırabilirsiniz. Bu sayede eşyalarınızı atmak zorunda kalmazsınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google