Cem Karaca’nın Hayatı

  • 21 Aralık 2015
  • 2.468 kez görüntülendi.
Cem Karaca’nın Hayatı

Cem Karaca Kimdir?

5 Nisan 1945 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Cem Karaca, Türk rock müziğinin en önemli sanatçılarından biridir. Cem Karaca, Anadolu Rock müziğinin de kurucularındandır. Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Dervişan gibi pek çok müzik grubuyla çalışmış, bu grupların pek çoğunun kurcusu olmuş ve güçlü bir rock kültürü yaratılmasının öncülerinden olmuştur.

Cem Karaca, sanatçı bir çiftin çocuğu olduğu için müzikle birlikte büyümüştür. Karaca’nın müzikle ilk kez tanışması ise, annesinin teyzesi olan Rosa Felegyan’ın kendisine piyano notaları ve piyano nağmeleri öğretmesi sayesinde olmuştur. Usta müzisyen Cem Karaca, kolejde eğitim aldığı yıllarda dünyada popüler hale gelen Rock müziğine ilgi duymaya başlamıştır. Sesini keşfetmesi ise annesi sayesinde olmuştur.

Cem Karaca ilk şarkısını kız arkadaşını etkilemek için arkadaşlarının da isteği üzerinde rock müzik şarkısı olarak söylemiştir. Arkadaşları ile birlikte sahne alması onu grup kurma kararı almaya teşvik etmiştir. Cem Karaca’nın ilk grubu 1963 yılında kurmuş olduğu Dinamiklerdir. Bu grupla birlikte bazı sanatçıların jübile konserlerinde şarkılar söylemiş, Elvis Presley gibi ünlü Rock şarkıcılarının şarkılarını seslendirmiştir. Grubun 1963 yılının sonlarında dağılmasının ardından, yine bazı gruplarda kısa süreli olarak çalışmış ve bazı sanatçıların arkasında müzik yapmıştır. 1965 yılında yapmış olduğu evliliğinin ardından askere gitmiş ve burada Anadolu kültürü ile tanışmıştır. Aşık Mahsuni Şerif ile tanışması da, askerlik zamanında olmuştur.

Cem Karaca'nın Hayatı

Askerden döndükten sonra Apaşlar isimli gruba katılan Cem Karaca, 1967 yılının Şubat ayında Altın Mikrofon yarışmasına katıldığı grubuyla birlikte katıldığı yarışmada, Erzurumlu Emrah’ın şiirine yapmış olduğu bestesi ile gönüllerde taht kurmuştur. Yarışmada ikinci olmasına rağmen çok büyük ilgi görmüştür. Cem Karaca’nın Erzurumlu Emrah’tan sonraki ikinci hit parçası, 1968 yılında Almanya’da yapmış olduğu Resimdeki Gözyaşları olmuştur. Bu şarkı ile Türkiye’de büyük başarılara imza atan sanatçı, 1968 yılında yapılan En Sevilen Erkek Sanatçı Anketinde dördüncü, Yılın Melodileri anketinde ise üçüncü olmuştur.

Cem Karaca 80 darbesi döneminde yurdışına gitmek zorunda kalmış, orada sanat hayatına devam etmiştir. Yurtdışında kaldığı müddet boyunca yüreği memleket hasretiyle dolmuş, bu durum eserlerine ve söylediği şarkılara da yansımıştır. 80’li yılların sonunda yurda dönen Karaca, Türkiye’de hayatını kaybettiği 2004 yılına kadar sanat hayatına devam etmiştir.

Cem Karaca, müzik kariyeri boyunca çok sayda albüme ve başarıya imza atmış değerli bir sanatçıdır. Aşık Mahsuni Şerif ile tanışmasından sonra Anadolu Rock kültürünü yaymış ve sevdirmiştir. 8 Şubat 2004 sabahında hayatını kaybeden sanatçı, ölüm tarihine kadar farklı gruplarda görev yapmış ve müziğini tüm dünyaya dinletmeye devam etmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google