Down Sendromu Nedir? Sebepleri Nelerdir?

  • 24 Kasım 2015
  • 1.189 kez görüntülendi.
Down Sendromu Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Herkesin çocuğu kendine özel ve güzeldir. Fakat bazı rahatsızlıklar ile ailelerin çocuklarına karşı bakış açıları yanlış olabilir. Özellikle Down Sendromlu çocuk sahibi olan ailelerin en büyük yanılgısı bilgi eksikliğidir.

DOWN SENDROMU NEDİR?

En basit anlamı ile ifade etmek gerekirse Down Sendromu; bazı çocukların vücudunda bulunan hücrelerin 46 yerine fazladan bir kromozom olarak 47 kromozoma sahip olmasıdır. Down Sendromunu bir hastalık olarak görmemelisiniz çünkü bu bir genetik farklılıktır.

DOWN SENDROMUNA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Down Sendromuna neden olan faktörlerin en başında belirleyici faktör olarak annenin yaşı, radyasyon, uyuşturucu ve alkol kullanımı gibi birbirinden farklı birçok tez ortaya atılmıştır. Fakat bu tezlerin bilimsel olarak kesinleşmiş bir doğruluğu yoktur.

21. kromozom çiftinin bir kısmının ya da tamamında ekstra bir kromozom kopyasının meydana gelmesi ile oluşur. Bunun sebebi; döllenme öncesinde veya döllenme sırasındaki hücre bölünmesinde ortaya çıkan yumurta veya sperm hücrelerinde oluşan kopya kromozom ile 46 yerine 47 kromozomun bulunmasına neden oluyor.

DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ

Bu genetik farklılığa sahip olan çocuklar genelde boy ve kilo açısından daha yavaş büyüler. Ve yaşıtlarına göre daha yavaş öğrenirler. Problem çözme ve karar verme aşamalarında oldukça zorlanırlar. Zekâ seviyeleri diğer çocuklara ve yetişkinlere göre daha düşük kalır. Ancak bu durumun daha iyi hale gelebilmesi için çeşitli eğitimler ile zekâ seviyesinde iyileşmeler gözlenebilir.

Normal hayatlarını devam ettirebilmek için fizik tedavisi, özel eğitim almaya ve dil terapisine ihtiyaç duyarlar.

Down Sendromlu çocukların ve ailelerinin yaşamlarını kolaylaştırabilmek için profesyonel kişilerden programlı ve düzenli bir şekilde yardım almaları gerekir. Bu şekilde çocuklar hayatlarını kendi başlarına daha rahat bir şekilde devam ettirebilir hatta meslek sahibi bile olabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google