E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

  • 09 Aralık 2015
  • 3.202 kez görüntülendi.
E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E Vitamini (Tokoferol), en başta gelen antioksidanlardandır ve bağışıklık sistemi yönünden pek çok fonksiyonda görevi olan önemli bir vitamindir. Günlük E Vitamini İhtiyacı: 0-3 yaş aralığında 5 – 6 mg, 4 – 11 yaşlarındaki çocuklarda 7 mg ve 12 yaşından büyük insanlarda ise 8-10 mg. civarındadır.

E Vitamini, başta tahıllar olmak üzere ıspanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzelerde, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates ve patateste bulunmaktadır. Özelikle bir avuç fındık günlük E vitamini ihtiyacını çoğunlukla karşılar.

E Vitamini neye iyi gelir sorusunun cevabına geçmeden önce, E vitamini eksikliğinde; başta anemi ve göz rahatsızlıkları olmak üzere, çabuk yorulma, yaraların geç düzelmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlık gibi rahatsızlıkların ortaya çıktığını bilmemizde fayda vardır. E vitamini eksikliği kalp rahatsızlıkları ve kanser riskini de ortaya çıkarır. Ayrıca, vücutta su toplanmasına bağlı ödemler de görülebilir. Özellikle cinsel gelişimin hızlı olduğu ergenlik döneminde E vitamini ihtiyacı yeterli miktarda karşılanmalıdır.

Normalde fazla olan kısmı idrarla dışarı atıldığından E vitamini fazlalığına pek rastlanmaz. Bununla beraber aşırı dozlarda alınması bulantı ve ishal yapmaktadır.

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E Vitamini Neye İyi Gelir?

E Vitamini çok etkili bir antioksidandır. Hücre yapısını destekler. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Kansere karşı koruyucu yanı vardır. Damar sertliğine ve tıkanmalarına engel olur. Cildi yapısını güzelleştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır. Göz sağlığı için en önemli vitamindir. Vücuda giren ağır metaller, tehlikeli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların ortaya çıkardığı toksinlere karşı koruma sağlamaktadır. Yaşlılığa bağlı hafıza kayıplarının önlenmesinde olumlu katkısı vardır.

Yukarıda bahsettiğimiz, E vitamini neye iyi gelir sorusunu biraz daha genişletecek olursak; Saf E vitamininin, yaraların daha çabuk geçmesi, yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerinin ötelenmesi, cildin daha parlak olması ve kırışıklıkların giderilmesi gibi pek çok faydası vardır.

Bu sebeple günümüzde cilt ve tırnak bakımı için piyasada bulunan pek çok ticari ürünün içinde E vitamini bulunmaktadır. Vücut için gerekli olan E vitaminini, besinler aracılığıyla ya da eczanelerde bulunan E vitamini kapsülleriyle alabilirsiniz. Ciltte kullanmak isterseniz bu kapsülleri kırıp içindeki sıvı E vitaminini cildinize uygulayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google