Eğitimde Ödül ve Ceza

  • 19 Temmuz 2015
  • 1.795 kez görüntülendi.
Eğitimde Ödül ve Ceza

EĞİTİMDE ÖDÜL VE CEZANIN ROLÜ NEDİR?

Öncelikle çocuk eğitimlerinde ödül ve ceza sıklıkla kullanılan bir metotdur. Fakat asıl önemli olan ödülün pekiştirilmesidir. Yani eğitimde ödül ve cezanın rolü ayrı ayrı da olsa çok büyük önem taşır.

Çocuklarımızı zeki, bilinçli ve saygılı birer birey haline getirebilmek için de eğitim süreçlerinde ödülü ve cezayı tam olarak bilmesini sağlamak gerekir. Bu nedenle gereken eğitimleri aldırmak en doğrusu olacaktır. Çocuk zihni, yetişkin bir bireyin zihnine kıyasla daha parlak ve daha çok öğrenmeye açıktır. Bu yüzden de çocuk eğitimi çok daha fazla özen gösterilmesi gereken bir konudur. Bilinçli ebeveynler olarak da çocuklarımızın en iyi şekilde eğitim almalarını sağlamamız gerekir.

Ödül varken eğer çocuğa ceza uygulanırsa bu yanlış bir davranış olacaktır. Yani sabırsız davranmak ve acele etmek gibi de düşünülebilir. Ayrıca bu tür davranışlar çocuğa olumsuz örnek olmayı da beraberinde getirmektedir. Eğitimde ödül ve cezanın rolü bu anlamda önem taşımaktadır. Çocuğa düzgün ve sağlam bir eğitim verebilmek için ödülün de cezanın da yeri iyi tartılıp düşünülerek uygulanmalıdır. Devamlı olarak sert cezalara maruz kalan bir çocuk, ilerdeki yaşamında gördüğü yöntemin aynısını uygulayabilir. Bu durum da neslin kötü yetişmesiyle sonuçlanır. Eğitim süreçlerindeki ceza son çare olarak uygulanmalıdır. Aslında çocuklar için en ideal olan ceza, sevdiği herhangi bir şeyden mahrum bırakılması olarak belirtilir.

Her aile içerisinde belirli kuralların var olması, çocuğunuzun ‘içsel disiplin mekanizmasını’ oluşturabilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Ancak elbette ki bu disiplin tatlı bir şekilde uygulanmalıdır. Kısacası eğitimde ödül ve cezanın rolü ayrı olarak önem taşır. Çocuğun gelişimi ve yetişmesi açısından da doğru tercihlerin yapılması gerekir. Yanlış hareket ve davranışlarda bulunmak, hem çocuğu etkiler hem de olumsuz bir örnek olmayı teşkil eder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ