Evde Tasarruf Etmenin Başlıca Yolları

  • 13 Kasım 2015
  • 1.537 kez görüntülendi.
Evde Tasarruf Etmenin Başlıca Yolları

Ay sonu karşımıza çıkan fatura sürprizleri hepimizin canını sıkmıştır. Her zaman ölçülü kullanmaya çalışsak da büyük ihtimalle faturalardan biri kabarık gelir. Evde kullandığımız araç gereçlerden tutun da yediğimiz yemeğe kadar tasarruf edeceğimiz bir çok şey bulunmakta. Başta küçük miktarlar gibi görünse de kabaca bir hesaba vurup yıl sonu tasarruf ettiğiniz miktarı görünce siz de şaşıracaksınız. Hele ki  dünyamızda yer altı ve yer üstü kaynakları giderek azalmaya başlamışken toplumca tasarruf etmek ve kaynakları dikkatlice kullanmak gelecek nesiller için boynumuzun bir borcudur.

Öncelikle tasarruf bir cimrilik değildir. Tasarruf elde bulunan kaynakları verimli ve ihtiyaç duyulan şekilde kullanmaktır. Şimdi de evinizde tasarruf edebileceğiniz unsurları birer birer sıralayalım.

  • Kış bize yavaştan yüzünü göstermeye başladı. Evde kullandığımız ısıtıcı türüne göre ya elektrik faturanız ya doğalgaz faturanız kabarık gelmeye başladı.Kombiniz en fazla açıp kapatırken elektrik harcar buna dikkat ederek, evin ısısını her zaman sabit 20 derecede tutarak kombinizin tasarruf etmesini sağlayabilirsiniz. Gece pencereden gelecek soğuk havalar için ise perdelerinizi gece daima kapalı tutun.
  • Yine kış aylarında petekler üzerinde kıyafet kurutulması çok fazla ısı kaybına sebep olur. Bunun yerine oda ısısında kurutun.55eb4016f018fbb8f8b5050a
  • Bulaşıklarınızı biriktirin ve makinede yıkamayı tercih edin. Çünkü elde yıkayacağınız bulaşık makineden %30 daha fazla su harcar.
  • Buzdolabınızın üretim tarihi gerçekten eski ise değiştirin. Çünkü eski buzdolapları A sınıfı yeni bir buzdolabından inanamayacağınız kadar çok enerji harcar.
  • Ütülenecek elbiselerinizi biriktirin ve hepsini beraber ütüleyin. Ütüler çalıştırılırken çok fazla enerji  harcar.
  • Mutfak alışverişine çıkarken de giyim alışverişine çıkarken de ihtiyaçlarınızı listeleyin. Listenizden haricindeki gereksiz ve ihtiyacınız olmayan şeyleri almamaya kendinizi alıştırın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google