Eyfel Kulesi Hakkında Detaylı Bilgiler

  • 16 Aralık 2015
  • 2.796 kez görüntülendi.
Eyfel Kulesi Hakkında Detaylı Bilgiler

Fransa denilince ilk olarak akla Paris’te bulunan Eyfel Kulesi gelmektedir. Bu kule tüm dünyada Fransa’nın sembolü halini almıştır. Eyfel Kulesi, Fransa’nın en büyük turizm merkezlerinden biridir. Yılda 6 milyon turist çeken bu kule, 2002 yılı kayıtlarına göre 200 milyon ziyaretçi çekmiştir.

Eyfel Kulesi, 1887 yılı ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel tarafından inşa edilmiştir. Bu kulenin inşa edilme amacı, Fransız Devriminin 100. yıl Kutlamaları için düzenlenen Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olmasıdır. Bu ünlü kulenin inşasında 3.000 işçi 26 ay boyunca hiç durmadan çalışmış ve yaklaşık 18.000 adet demir parçayı bir araya getirmiştir. Bu kulenin inşaatı sırasında hiç can kaybı yaşanmamış olması ise o dönemin koşulları içerisinde büyük dikkat çekmiştir.

Eyfel Kulesi ilk inşa edildiği yıllarda Paris halkı tarafından tepki ile karşılanmıştır. Bazı kesimler onu bir utanç lekesi olarak görmüş, bazı sanatçılar onu devasa bir sokak lambası olarak görmüş ve bazı kesim de bir fabrika bacası gibi görerek, Paris’in görsel itibarını zedeleyeceğini ileri sürmüştür. Bu nedenle o dönemin sanatçı ve edebiyatçıları kesimi tarafından bir kampanya başlatılmış ve bu kampanya çerçevesinde ünlü sanatçıların imzalamış olduğu bildiriler dağıtılmıştır. Ancak bu kampanya başarılı olamamıştır. Eyfel Kulesi bugün dünyanın en güzel mimari yapılarından biri olarak kabul edilmektedir. Parisliler bu kuleyi, Demir Bayan olarak isimlendirmektedir. Bu kulenin ilk inşasında sadece 20 yıl süre verilmiştir. Buna göre 1909 yılında kulenin sökülmesi gerekmekteydi ancak kule iletişim için çok yükseklere ulaştığından ve Atlantik ötesi haberleşmeye imkan tanıdığından, kalmasına izin verilmiştir.

Eyfel Kulesi Hakkında Detaylı Bilgiler

Eyfel Kulesi, 300 metre yüksekliğindedir ve zirvesinde yer alan televizyon vericileri kuleye 27 metre daha yükseklik kazandırmıştır. Kule, yaygın olan çelik yerine demirden üretilmiş ve özel koruma teknikleri sayesinde günümüze kadar ulaşmıştır. Eyfel Kulesi 3 renk tonunda boyanmıştır. En açık renkler kulenin zirvesi için kullanılırken, en koyu renk zeminde kullanılmıştır.

Eyfel Kulesi, Paris’in her tarafından rahat bir şekilde görülebilir. Dünyanın nadide güzelliklerinden olan bu kulede, bugüne kadar 400 adet intihar olayı yaşandığı da bilinmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google