Fatih Sultan Mehmet’in Hayatı ve Dönemindeki Gelişmeler

  • 06 Aralık 2015
  • 5.014 kez görüntülendi.
Fatih Sultan Mehmet’in Hayatı ve Dönemindeki Gelişmeler

30 Mart 1432’de Edirne’de dünyaya gelen Fatih Sultan Mehmet’in babası Sultan II. Murat, annesi de Hatice Hüma Hatun’dur. Dönemin önemli bilginlerinden iyi bir eğitim alan Fatih Sultan Mehmet, 11 yaşına geldiğinde Manisa’da Saruhan sancakbeyi olmuştur. Önde gelen hocaları arasında Akşemseddin Hazretleri, Molla Gürani, Temcidoğlu, Çelebizade Mehmet, Molla Hüsrev gibi isimler yer almaktadır.

1443 senesinde ağabeyi olan Alaaddin Ali Çelebi’nin ölümü üzerine tahtın tek varisi haline geldi. Babası II. Murat’ın tahttan feragat etmesi sonucunda 1444 senesinde daha 12 yaşında bir çocukken tahta çıktı. Yaşanan bu durum devlet adamları arasında birtakım rahatsızlıklara yol açtı. Tahta henüz daha yeni oturmuşken Haçlı Seferi ile karşı karşıya kaldı. Bazı devlet adamlarının talebi üzerine Sultan II. Murat yeniden tahta geçti ve Fatih Sultan Mehmet ise Manisa’ya geri döndü.

Babası II Murat’ın 1451 senesinde vefat edince 19 yaşında tekrar tahta çıktı. Tahta oturur oturmaz İstanbul’un fethi ile ilgili faaliyetlere başladı. 1453 senesine dek yapmış olduğu hazırlıkların sonrasında 6 Nisan’da kuşatmayı başlattı. 53 gün devam kuşatma sonrasında 29 Mayıs günü İstanbul’un fethi tamamlanmış oldu.

Fatih Sultan Mehmet'in Hayatı ve Dönemindeki Gelişmeler

Bilime ve sanata büyük önem veren Fatih Sultan Mehmet dönemin önde gelen bilim adamları arasında yer alan Ali Kuşçu’yu İstanbul’a davet etti. İtalyan ressam Bellini’yi de İstanbul’a çağırdı ve kendisine portrelerini yaptırdı.

Fatih Sultan Mehmet, 3 Mayıs 1481’de vefat etti. Hayatı boyunca Osmanlı Devleti açısından büyük başarılar kazanan Fatih, hemen hemen bütün tarihçilerin ortak görüşüne göre Osmanlı devrinin en önemli padişahıdır.

Fatih Sultan Mehmet Dönemindeki Gelişmeler

– 1459’da Belgrad haricindeki bütün Sırbistan Osmanlı egemenliği altına girdi.

– 1460 senesinde Venediklilerin elinde bulunan bazı kaleler haricinde Mora ve Atina şehri fethedildi.

– 1461 yılında Trabzon Rum İmparatorluğu’na tamamen son buldu.

– 1462 yılında Eflak Osmanlı egemenliği altına alındı.

– 1463 yılında Bosna ele geçirildi. Osmanlı’nın göstermiş olduğu hoşgörüden etkilenen Boşnak halkı İslamiyeti benimsemişlerdir.

– 1465 yılında Hersek Osmanlı hakimiyetine girdi.

– 1476 yılındada Boğdan Osmanlı hakimiyeti altına girdi.

– 1478 yılında Arvanutluk fethedildi.

– 1480 yılında İtalya’ya düzenlenen sefer donucunda Otranto fethedildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google