Gastroenteroloji Nedir ?

  • 05 Ekim 2016
  • 1.051 kez görüntülendi.
Gastroenteroloji Nedir ?

Gastroenteroloji, sindirim sistemi üzerinde oluşan hastalıkların teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen bir dâhiliye alt disiplinidir. Gastroenteroloji ile ilgilenen hekimler ise gastroenterolog olarak adlandırılır. Sindirim sistemi üzerinde yer alan yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsak gibi organların yanında karaciğer, pankreas, safra kesesi gibi organlar ile ilgili rahatsızlıklara da ilgilenir.

Gastroenteroloji, midede ülser, gastrit, sarılık, siroz hastalığı, safra kesesi taşları, hemeroidal bozukluklar, mide kanseri, kolon ve bağırsak kanseri gibi hastalıkların teşhisini ve tedavisini yapmaktadır. Gastroenterolojik bir hastalığın vücutta görülen bazı belirtileri, ishal, kabızlık gibi boşaltım sistemi rahatsızlıkları, mide bulantısı, kusma, karında ağrı, bağırsak ile ilgili rahatsızlıklar, reflü, göğüste yanma ve safra kesesinde hissedilen ağrıdır.

Gastroenterolojik rahatsızlıkların tedavisinde eğer hastalık çok ileri bir seviyede değil ise endoskopi ve ilaç tedavisi uygulanabilir. Kalın bağırsaklarda bir problem olup olmadığını anlamak için kolonoskopi, safra kesesi ve pankreas üzerinde bir problem olup olmadığını anlamak için endoskopik retrograt yapılır (ERCP). Karaciğerde ise problem varsa karaciğer biopsisi ile anlaşılabilir.

Gastroskopi ise oniki parmak bağırsağı ile yemek borusunun içinin net olarak görüntülenmesini sağlayarak doğru teşhis konmasına yardımcı olur. Gastroskopi yapılırken gastroskop yardımı ile tel gönderilerek sorunlu bölgeden biyopsi alınabilir. Gastroskopi ise mide ülserinin takip edilmesinde, yabancı cisim yutulması durumunda, tahriş edici maddeler yutuldu ise, yutkunmada problem yaşanması durumunda rahatlıkla yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google