Gevrek Gibi Şehir İzmir

  • 13 Kasım 2015
  • 2.346 kez görüntülendi.
Gevrek Gibi Şehir İzmir

Gevreği daha önce duymamış olanlar olabilir. İzmir’ i anlatmaya da gevreğinden başlayalım. Gevrek aslında herkesin simit olarak bildiği yanına da çay eklediğimizde vazgeçilmez olan yiyeceğin tat olarak biraz daha değişik olanıdır. Fakat İzmirliler için her simit bir gevrek değildir. İzmir’e gittiğinizde mutlaka bir fırınına girip gevrek istemelisiniz. İzmir’in bir başka meşhur yiyeceği ise kumrudur. Özel kumru ekmeğinin içine peynir, domates ve biber konularak yapılan kumru bazıları tarafından sadece kuş olarak bilinse de İzmirlilere kumru dediğinizde akıllarına ilk gelen kuş olmayacaktır. Gevrek ve kumrudan sonra ise bahsetmemiz gereken bir de boyoz vardır. Milföy hamuruna benzer bir hamurla yapılan yuvarlak şekildeki çıtır boyozla yumurta ikilisi de İzmirlilerin vazgeçilmezlerindendir. Eğer İzmir’e yolunuz düşerse aşağıda merak edenler için resimlerini de sergilediğimiz bu yiyeceklerin tadına mutlaka bakmalısınız.
gevrekboyoz-bkumru1

İzmir şehri hakkında önemli bilgilerden de size bahsedecek olursak; İzmir şehri Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehridir. Ege Bölgesi’nde yer alan İzmir’in limanı Mersin Limanı’ndan sonra en büyük ikinci liman olarak Türkiye’de yerini alır. Her yıl kurulan İzmir Enternasyonal Fuarı ise İzmir şehrinin önemini büyük ölçüde arttırmaktadır. İzmir’in Alsancak ilçesinde genellikle Eylül aylarında kurulan bu fuar büyük küçük herkesi kendisine çekmekte ve oldukça ilgi görmektedir.
Bahsettiğimiz bu meşhur Alsancak’tan başlayarak aşağıda sizin için resimlediğimiz, İzmir’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerleri de yazımızdan inceleyebilirsiniz.

1) İzmir Fuarı (Alsancak)

fuar
2) Kordon Boyu (Alsancak)

kordon
3) Kıbrıs Şehitleri Caddesi (Alsancak)

kibris
4) Atatürk Müzesi (Alsancak)

muze
5) Saat Kulesi (Konak)

saat
6)Kemeraltı Çarşısı (Konak)

Kemeralti-izmir
7) Tarihi Asansör (Konak)

asansor
8) Doğal Yaşam Parkı ( Çiğli – Sasalı)

izmir-Dogal-Yasam-Parki
9) Efes Antik Kenti (Selçuk)

efes
10) Efes Meryem Ana Kilisesi (Selçuk)

meryem ana
11)Teleferik (Balçova)

teleferik
12)Çeşme

cesme2
13)Foça

foca01
14)İnciraltı

inciralti-

15)Karşıyaka

karsiyaka

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google