Google’ın Tarihi ve Gelişimi

  • 20 Aralık 2015
  • 1.215 kez görüntülendi.
Google’ın Tarihi ve Gelişimi

Arama motorları, ilk çıktığı zamanlarda bir dizin olarak çıkarılmıştır ve sitelerin, kullanıcılar tarafından gönderildiği ve editörün onayı sonrasında onaylandığı bir sistem ile işletilmiştir. Ancak 90’lı yılların başlarında ortaya çıkan ve diğer arama motorlarından çok farklı bir şekilde işleyen Google, çok büyük bir teknoloji getirmiştir.

Google’ın Ortaya Çıkışı

Stanford Üniversitesine kayıt olan Sergey Brin ile onu gezdirmek üzere görevlendirilmiş olan Larry Page, üniversitenin ilk günlerinde tanışmışlardır. İlk zamanlarda çok fazla anlaşamayan ikili daha sonraları aralarındaki problemleri çözerek Backrub adı verilen bir arama motoru kurmuştur. Bu arama motorunu Stanford Üniversitesi’nin sunucularında çalıştırmaya başlamışlardır. Ancak sunucuların bu arama motorunu kaldıramaması üzerine, yeni bir sunucuya geçme kararı almışlar ve bu geçişi tamamlarken de arama motorlarına yeni bir isim vermeye karar vermişlerdir. Kısa bir zaman dilimi içerisinde düşünüp beyin fırtınası yaptıktan sonra, 10 üzeri 100 anlamına gelen gugol kelimesinden yola çıkarak Google ismini bulmuşlardır.

2000’lerden Bugüne Google’ın Gelişimi

2000 yılına kadar çok sayıda kullanıcıya ulaşan Google, bu yıl içinde dünyanın en büyük arama motoru haline gelmiştir. Şimdiki yıllarda şirketin en büyük karını oluşturan Adwords’u da, bu zamanlarda kurmuşlardır.

Kullanıcılarına bilgiyi en hızlı şekilde ulaştırmayı amaç edinmiş olan Google, piyasaya çıktığı günden bu yana kendini geliştirmiş ve geliştirmeye de devam etmektedir. Google’ın kendini geliştirmesindeki en büyük olaylardan biri 11 Eylül 2001 tarihinde yaşanmış olan İkiz Kule Olayları’dır. Bu olaylar sonucunda dünya üzerindeki pek çok kişi tarafından İnternet üzerinden arama yapılmış ve gelen siteler, genel bilgiler içeren siteler olmuştur. Bu konuyla ilgili hemen beyin fırtınası yapan ve çözüm geliştiren Google ekibi, arama yapılan anahtar kelimelerle ilgili güncel haber sonuçlarının verildiği siteleri önce ana sayfaya, sonra da arama sonuçlarına dahil etmiştir. Daha sonra her geçen gün büyümeye devam eden Google, site sayısının artması ile birlikte çeşitli algoritmalar geliştirerek bugünkü SEO Optimizasyonu’nun temellerini atmıştır.

google-tarihi-gelisimi-2

2003 yılına gelindiğinde, bugün 2 milyonu bulan üye sayısıyla kendi sektöründe lider konumda bulunan Blogger’ı satın alan Google, servislerini hızla genişletmiştir. 2005 yılında ise Görsel Aramaları yayına alarak yine bir ilki gerçekleştirmiş ve çok başarılı sonuçlar elde etmiştir. Bunun ardından haritalar servisini de yayına almış olan Google, kullanıcılarına her türlü kolaylığı sağlamıştır. 2006 yılında YouTube’u satın alarak büyümeye devam eden Google, 2008 yılında Gmail’i çıkarmış ve yine aynı yıl içerisinde Google Play’i hayata geçirmiştir. 2011 yılında son olarak hayat geçirdiği proje ise Google+’dır.

Önemli günlerde veya önemli kişilerle ilgili gelişmeleri, doğum veya ölüm yıldönümlerini Doodle ile ana sayfasına taşıyan Google’ın; Drive, Chrome, Google translate, harita gibi çok kullanışlı başka uygulamaları da mevcuttur.

Bugün dahi hiç durmadan gelişimini sürdüren lider arama motoru Google, dünya üzerinde internet kullanıcısı olan milyonlarca kişiyi şaşırtmaya ve kendine hayran bırakmaya devam edecek gibi görünüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google