Göz Seğirmesi Nedenleri ve Tedavisi

  • 02 Aralık 2015
  • 1.467 kez görüntülendi.
Göz Seğirmesi Nedenleri ve Tedavisi

Göz Kapağı Seğirmesi Nedenleri ve Tedavisi

Günümüzde göz kapağı seğirmesi birçok kişinin başına gelmiş olan tedavisi de basit olan hastalıklardandır. Çoğu zaman hastalık olarak kabul edilmez. Tıp dilinde ise blefarospazm adı ile bilinmektedir. Göz seğirmesi çoğunlukla gözün üst kapağının farklı noktalara kaymasıdır. Bazı kişilerde bu kayma durumu çeşitli etkenlere göre de değişiklik gösterebilmektedir. Günümüzde her insanın gözleri kolay bir şekilde seğirebilmektedir. Sürekli olarak tekrarlanmakta olan ve rahatsız edici noktalara kadar gelen bir seğirme durumu var ise vücutta oluşabilecek farklı hastalıklardan da şüphelenilebilmektedir. Bu gibi hastalıkların en başında ise göz hastalığı yani astigmatizma hastalığı gelebilmektedir. Bu hastalık çoğunlukla gizli olarak ilerler. Eğer gizli astigmat hastalığı mevcutsa ve tedavisi de henüz yapılmıyorsa sizler daha farkında olmadan gözleriniz son derece yorulabilmektedir. Bu durumun devamında ise göz seğirmesi meydana gelebilir.

Göz Seğirmesinin Başlıca Sebepleri

Göz seğirmesinin sebepleri bazen oldukça fazla olabiliyorken yine bazı durumlarda az olabilmektedir. Ancak göz seğirmesi çoğunlukla yorgunluktan dolayı oluşmaktadır. Bu gibi durumlarda kişilerin birkaç gün boyunca istirahat etmeleri gerekir. Ayrıca televizyon izlemek, bilgisayar başında uzun süre durmak, telefon başında fazla takılmak gibi unsurları da yapmamak en azından bu unsurlardan birkaç gün boyunca uzak durmak gerekir. Göz seğirmesine eşlik eden çeşitli unsurlar arasında göz kuruluğu da mevcuttur. Böyle bir durumda ise genellikle damlalar kullanılabilmektedir. Göz seğirmesine eşlik eden ağrılar, kızarıklıklar ve benzeri belirtiler var ise gözünüzde bulunan ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Yine günümüzde oldukça büyük ekranlar hayatımıza girmiştir. Bu büyük ekranların karşısında durmak da gözlerimizi çok yorar.

Telefonlar gözlere zararlı mıdır? Özellikle akıllı telefonlar ile gün boyu aşırı temas kurulursa göz kuruluğundan göz seğirmesine kadar çeşitli göz hastalıkları meydana gelebilmektedir. Eğer göz seğirmesi mevcutsa mutlaka bilinçli şekilde ara sıra gözlerinizi kırpmalısınız. Yine göz seğirmesine çeşitli sebepler getirecek olursa fotokopi makinelerinin ışınları, hava kirliliği, aşırı sigara ve benzer unsurlar da göz seğirmesine sebebiyet verebilmektedir.

İki Gözün Seğirmesi Durumu

İki gözün seğirmesi de yine tıp içerisinde Benign esansiyel blefarospazm şeklinde tanınmaktadır. Tam olarak sebebi bilinmemekle beraber çeşitli sebepleri arasında iltihaplar, gözkapaklarının içe dönük olması, kirpiklerin içe veya dışa fazla yönelmesi gibi unsurlar da meydana gelebilmektedir. Göz seğirmesi günümüzde hiçbir şekilde korkulacak bir hastalık türü değildir. Göz seğirmesi sebepleri olarak en sık karşılaşılmakta olan durum yorgunluktur. O yüzden uykunuza dikkat etmeli ve bilgisayar gibi çeşitli ışınlı ekranlar başında uzun süre boyunca durmamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google