Gözyaşı Nedir?

  • 22 Kasım 2015
  • 1.286 kez görüntülendi.
Gözyaşı Nedir?

Gözyaşı, omurgalı canlıların gözlerinin üst tarafında bulunan gözyaşı bezlerinin salgıladığı berrak, tuzlu bir sıvıdır. Gözyaşı, gözümüzü nemlendirmeye ve kaygan yapı oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca anti-bakteriyel özelliği bulunur. Gözün bulunduğu boşlukta rahatça hareket etmesini sağlar. Bunun yanı sıra göz üzerine konan toz yabancı madde vb. şeyleri temizlemeye yardımcı olur. Gözyaşımızın %98.2’si sudan oluşmaktadır. Geriye kalan miktarda; kan plazması, üre, glikoz, tuzlar ve organik maddeler bulunur. Gözyaşları her zaman aynı değildir ve 3 çeşit gözyaşı bulunur. Bunlar;

indirTemel Gözyaşı; Göz yapısında sürekli bulunan türdür. Gözde kayganlaştırma, besleme ve koruma görevini üstlenir. Gözde gün içerisinde sürekli olarak üretilmektedir. Gözümüzü kırptığımız zaman, gözün tamamına dağılarak göz yüzeyindeki kiri temizlemeye yardım eder.

Refleks Gözyaşı; Gün içinde geçirdiğimiz olaylara karşı duyarlı olan türdür. Bunlara örnek olarak; rüzgâr, duman veya soğan gibi fiziksel veyahut kimyasal uyaranlara karşı tepki olarak üretilir. Bilim adamlarının yaptıkları deneyler sonucu, soğan doğrarken dökülen gözyaşı ile duygusal olarak dökülen gözyaşlarının kimyasal yapılarının farklı olduğu sonucuna varılmış fakat sebebi açıklanamamıştır.

Üçüncü tür ise duygu yoğunluğumuza bağlı olarak oluşuyor. Bu türde ise duygusal olarak yaşadığımız olaylar üzerine gelişmektedir. Duygu farklılıklarına göre kimyasal olarak bir farkı gözlenmemiştir.

Bir damla gözyaşı 15 miligram ağırlığındadır. İstatistiklere göre insan yaşamı boyunca yaklaşık olarak 95 litre gözyaşı döktüğü söyleniyor. Elbette bu rakamlar insana göre değişmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google