Güneş Hakkında Bilgi

  • 15 Temmuz 2015
  • 1.277 kez görüntülendi.
Güneş Hakkında Bilgi

Güneşin tanıtımını yapmadan önce bizim için ve dünyamız için ne kadar önemli olduğunun altını çizmek isteriz. Güneş nedir sorusunun cevabı ise kısaca şu şekilde özetlenebilir; Güneş, dünyamıza en yakın noktada bulunan yıldızın ismine denmektedir.

Yıldızları ve güneşi ayrı unsurlar olarak bilmemize karşın güneşin bir yıldızdan neredeyse hiçbir farkı yoktur. Yani güneş, başlı başına bir yıldızdır. Gezegende bulunan diğer yıldızlar, çok fazla uzakta olduklarından dolayı yıldızları ya da ömürlerini tamamlamadığı için ışıklarını yalnızca karanlıkta görebiliyoruz. Bunun nedeni ise, güneşin etrafına yaymış olduğu ışıktan dolayı uzak olan yıldızları gündüz vaktinde görmemiz imkânsız hale gelir.

Güneş adının verildiği yıldızı özel bir hale getiren nokta, halen ömrünü tamamlayamamış olması ve Dünya’ya son derece yakın olmasıdır. Güneş nedir sorusuna verilebilecek bir diğer cevap ise, ‘Tüm gezegenlere ısı ve ışık yayan büyük gök cismine güneş adı verilir’ olabilir. Güneş, yalnızca Dünya için önem taşıyan bir cisim değildir. Tüm gezegen için son derece önemli olan bir cisimdir ve son derece büyük olduğundan dolayı değerli görülen bir cisimdir. Güneş ile alakalı kısa ve işe yarar bilgiler vermek gerekirse eğer şunları söyleyebiliriz; Güneşin dünyamızdan yaklaşık olarak uzaklığı 1496×1011 metre olarak belirtilmiştir. Yani 8.31 ışık yılı anlamına gelmektedir. Bu değeri açıklayacak olursak eğer şöyle bir örnek verebiliriz, Güneş aniden sönse dahi bizler Dünya’da 8 dakika daha gün ışığını görebileceğiz anlamına gelmektedir.

Son olarak güneş nedir sorusuna verebileceğimiz diğer bilgileri de sizlerle paylaşmak isteriz. Öncelikle güneşin yaklaşık çapı 1392×109 metredir. Yani bu değer, güneşin dünyadan 109 kat daha büyük olduğu anlamına geliyor. Güneşin hacmi ise dünyanın 1,3 milyon kat daha fazla bir değerdedir. Yine aynı şekilde ağırlık konusunda da dünyanın ağırlığının 333.000 kat daha fazla ağırlığa sahip olduğunu göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ