Havale ve EFT Nedir? Farkları Nelerdir?

  • 01 Temmuz 2015
  • 1.773 kez görüntülendi.
Havale ve EFT Nedir? Farkları Nelerdir?

Günümüzün dünyasında artık internet vazgeçilmez bir araç olmuştur. E-ticaret sektörünün gelişmesiyle internet üzerinden yapılan alışverişler hızla artmakta, ucuza ve güvenli alışverişin yolları aranmaktadır.

Evden dışarı çıkmadan, oturduğunuz yerden alışveriş yaygınlaştıkça bu aşamada bankalar devreye girmekte ve alışverişin yegane yolu eft ve havale olmaktadır.

Peki EFT ile Havale nedir? Aralarında ne gibi farklar bulunmaktadır?

Havale ve EFT Nedir? Farkları Nelerdir?

Bir cümleyle açıklamak gerekirse havale aynı 2 banka arasında yapılan para transferi iken, EFT ile hem aynı hem de farklı bankalara para transferi yapılabilmektedir. Ancak EFT ile daha çok farklı 2 banka arasında para transferi yapılır.

Elektronik fon transferi’nin kısaltması olan EFT ile gönderim yapıldığında, her bankanın belirlemiş olduğu bir miktar para kesintileri meydana gelmektedir. EFT ile gönderici adı, banka adı, alıcı adı, iban no gibi bilgiler doldurularak gönderim yapılabilmektedir. Bunun yanında, EFT gün içerisinde ancak 08.00-17.00 saatleri arasında gerçekleşir. Yani 17.00’dan sonra yapılan gönderiler ertesi sabaha sarkmaktadır. Haftasonları ve resmi tatiller de EFT ile para gönderimini aynı günü takip eden ilk iş gününe sarkıtmaktadır.

Havale ise, aynı 2 banka arasında yapılan para transferine denmektedir. Havale ile farklı bankalar arası gönderim yapılamamaktadır. EFT ile yapılan gönderilerde hemen her banka para kesintisi yaparken, Havale yapıldığında çoğu banka herhangi bir kesinti yapmamakta veya 1-2 tl civarı bir kesinti yapmaktadır. Havale’nin bir başka avantajı ise, resmi tatiller ve haftasonları da dahil olmak üzere 7 gün 24 saat para alımı ve para gönderimi yapılabilmesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ