Hemoroid (Basur) Sebepleri Nelerdir?

  • 09 Aralık 2015
  • 1.326 kez görüntülendi.
Hemoroid (Basur) Sebepleri Nelerdir?

Hemoroid (Basur) hastalığının meydana gelmesinde tuvalet alışkanlıkları oldukça önemli faktördür. Hemoroid neden oluşur?

Hemoroid damar topluluğundan oluşan bir çeşit doku olarak bilinmektedir. Bu damar yumağı ise özellikle tuvalet esnasında şişerek genişlemektedir. Bu sayede anal bölgeye uygulanmış olan travma da azalmaktadır. Bu sayede istemsiz olarak oluşan dışkı kaçakları da engellenmektedir. Hemoroidin bir sağlık sorunu olarak kabul edilebilmesi için hemoroid içerisinde oluşan sarkmalar, akıntılar, kanlanmalar ve ağrılar şeklinde gözükmelidir.

Hemoroid Yaşlanma İle Geliyor!

Hemoroidin daha çok yaşlanma ile beraber bir hastalık çeşidine geldiği ve bu süre zarfında da hemoroidi ilerletmiş olan nen önemli unsurun tuvalet alışkanlığı olduğunu belirten uzmanlar, tuvalet alışkanlıklarımızın başlıca belirleyicisi olan faktörlerden biri beslenme unsurudur. Gün içerisinde 20 ile 30 gram lifli gıda tüketen bireylerde, bu hastalığa yakalanma riskinin %50 düştüğü görünmüştür. Herkes için en sağlıklı tuvalet eylemi, her gün sabah vakitlerinde yapılmakta olan tuvalettir. Bu sayede anal bölge içerisinde gün boyu basınç düşük kalmaktadır ve dolgunluk da yapmaz.

Lifli Gıdalara Dikkat Edin!

Lifli gıdalara çok dikkat etmeliyiz. Hemoroid için hangi gıdalara dikkat etmeliyiz? Genel olarak ileri zamanlarda gelişebilen bir hastalık olarak bilinen hemoroidin oluşma yaşının giderek daha az yaşlara düştüğünü belirten uzmanlar günümüz gençleri yoğun çalışma tempoları veya okul yaşantıları sebebi ile dışarılarda fast-food şeklinde beslenmekteler. Fakat lifli gıdalardan bihaber beslenme tarzı hemoroidin ana sebeplerinden birisidir. Bu yüzden gençlerin dışarılarda beslenmeyi tercih etmemeleri, ev ortamında güzel bir şekilde beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir diye uyarıyorlar. Hemoroid beraberinde en büyük sorun ise yine reçete dışı madde tüketimleri olduğunu belirten uzmanlar bu gibi maddelere olan ilgiler reçetelerden çok daha fazladır diyorlar. Fakat burada problem şu ki etkileri ve yan etkileri bilinmeyen farkodinamik testlerden doğru düzgün bir şekilde geçemeyen bu maddelere bağlı olan çeşitli sorunlar oluşabilmektedir. Bu sebeple tedavinin mutlaka bir hekim kontrolünde düzgün bir şekilde olması gerekmektedir diyorlar.

Hemoroid Genetik Bir Hastalık Mı?

Hemoroid (Basur) hastalığının genetik bir sağlık sorunu olmadığını dile getiren uzmanlar ortaya çıkma ve ilerleme nedenleri tamamı ile kişisel olan çeşitli faktörlere bağlı olan hemoroid hastalığı, iç ve dış hemoroid olarak ayrılmaktadır. Dış hemoroidler çoğu zamanda hiçbir sorun yaşatmamaktadırlar. Ancak iç hemoroidler normal bireylerde genelde gözükmemektedirler. Anal kanalın üzerinde yer almaktadırlar. Bunların görevleri ise büyük tuavlet unsuru esnasında kan ile dolarak şişer ve dışarı sarkarlar, tuvalet eylemi sona erdiğinde ise yine sönerler şeklinde belirtiyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google