Hızlı Okuma Teknikleri İle Vakit Kazanın

  • 01 Kasım 2015
  • 1.163 kez görüntülendi.
Hızlı Okuma Teknikleri İle Vakit Kazanın

Hızlı okuma denildiğinde akla bilimsel yöntemler gelmelidir. Aksi halde bir yazıyı hızlı okumanız o yazıyı anladığınız anlamına gelmeyecektir. Bilimsel olarak kendinizi, göz kaslarınızı geliştirerek, saniyede gözünüzü oynatma hızınızı maksimuma çıkarabilirsiniz. Hızlı okuma sayesinde vakit kazanarak daha çok kitaba, dökümana ya da yazıya vakit ayırabilirsiniz. Ancak işin en önemli kısmı kesinlikle daha fazla materyale vakit ayırmanız değil, okuduğunuzu ne derece anlayabildiğinizdir.

Hızlı okuma konusunda herkes kendini geliştirebilir! Bilimsel olarak ispatlanmış egzersizlerle (göz ve beyin egzersizleri), kendinizi geliştirerek; görme ve algılama seviyenizi yükseltebilirsiniz. Yıllardır gözünüzün alışık olduğu tembellik düzeyindeki algıla hızını bu egzersizler ile arttırabilirsiniz. Peki hızlı okuma becerisi kazanmak için illa ki bir kursa gitmeli ya da bir danışmanla mı çalışmalısınız? Tabi ki hayır. Bu işi yapan birçok eğitim yeri olsa da para harcamadan kendi kendinizi geliştirme şansına da sahipsiniz.

okuma-turleri-beyinÖrneğin; okuduğunuz kitaba başlarken bu kez daha hızlı okuyabilmek için gözlerinizi satır başından direk satır sonuna kaydırmaya zorlayın, beyniniz arada geçen kelimeleri algılayacaktır ve bu sayede tek tek kelimeleri okuma külfetinden de kurtulacaksınız. Bahsettiğimiz göz kaydırma hızı ve beynin algı süresi ile ilgili olarak da bir takım egzersizleri kolayca uygulayabilirsiniz. Mesela 1’den 10’a kadar rakamların 5 tanesini alt alta diğer 5 tanesini de karşılarına alt alta yazın. Sonrasında hızlıca o rakamları 1-6, 1-7.. şeklinde okumaya çalışarak gözlerinizi zorlayın ilk zamanlarda kasları zorladığınız için oluşacak ağrılar zamanla gidecek ve göz kaslarınız çok daha hızlı çalışacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google