Isaac Newton’un Hayatı ve Buluşları

  • 16 Kasım 2015
  • 3.027 kez görüntülendi.
Isaac Newton’un Hayatı ve Buluşları

Tarihte en etkili bilim adamı olduğu düşünülen Isaac Newton, İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, felsefeci ve kimyacıdır. Bilim devrimi onun adıyla anılmaktadır.

Newton’un Çocukluk ve Gençlik Dönemi

1661 yılında Cambridge Üniversitesi’nde bulunan, Trinity Kolej’e geldi. 1664 yılının Nisan ayında lisans derecesini aldı. Newton lisansüstü çalışmalarına başlayacağı dönemde veba salgını nedeniyle üniversite kapatıldı.

O yıllarda veba salgınından korunmak için annesinin çiftliğine kapanan Newton, burada geçirdiği iki yıl boyunca önemli çalışmalara imza attı.

Newton’un Çalışmaları

1667 yılında Trinity Kolej’e öğretim görevlisi olan Newton, diferansiyel ve integral hesabının temellerini atmış, beyaz ışığın renkli bileşenlerine ayrılabildiğini saptamıştı. Ayrıca cisimlerin birbirlerini, uzaklıklarının karesi ile ters orantılı olarak çektiği sonucuna da ulaşmıştı.
Newton, çekingen bir kişilik yapısına sahipti. Çekingenliği nedeniyle saptadığı önemli buluşları, çok uzun yıllar sonra yayınlama cesareti bulabildi.

Newton integral ve türev hesabı formüllerini bulduktan 38 yıl sonra açıklamıştı.

Isaac Newton'un Hayatı ve Buluşları

Newton’un Buluşları

27 yaşındayken Cambridge Üniversite’sinde matematik profesörlüğüne getirilen Isaac Newton, 1671 yılında ilk aynalı teleskopu icat etti. Bu buluşu ile ertesi yıl Royal Society profesörlüğüne getirildi.
Bu dönemde Royal Society’e sunduğu renk bulgusu ile ilgili bildirisi çok eleştirildi. Robert Hooke tarafından şiddetli eleştirilere maruz kalan Newton, tümüyle içine kapanarak, bilim dünyasından uzaklaştı.

1675 yılında yayınladığı optik konusundaki iki bildiri ile ilgili Hooke makalelerde yer alan bazı bulguların kendisinin olduğunu, Newton’un bu buluşlara sahip çıktığı iddiasını ortaya attı. Bu tartışmalar sırasında ruhsal bunalıma giren Newton’a Edmond Halley destek oldu ve 6 yıl sonra bilim dünyasına dönmesini sağladı.

Newton Matematik ve Fizik

Isaac Newton hayatı boyunca matematik ve fizik alanında birçok buluşa imza attı. Matematikte (a+b)ᵃ ifadesinin üstel seriye açımını veren genel iki terimli teoremi buldu.

Bilime en büyük katkısı ise mekanik alanda oldu. Çekim yasasını ortaya koyan Newton, hareket yasaları olarak bilinen eylemsizlik ilkesi, kuvvetin kütle ile ivmenin çarpımına eşit olduğunu ifade eden yasa ile tepkinin eşitliği yasası ile fizik alanında önemli buluşlara imza attı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google