İsmet İnönü Kimdir?

  • 21 Kasım 2015
  • 1.779 kez görüntülendi.
İsmet İnönü Kimdir?


1884 yılında İzmir’de doğan Osmanlı albayı, İstiklal Madalyalı asker ve politikacıdır. İzmir’de doğan ilkokulu Sivas’ta okumuş ortaokula da aynı şehirde devam etmiştir. Eğitim hayatında başarılı olan İsmet İnönü dönemin önemli okullarından önce Mühemdishane İdadisini ardından da topçu okulu olan Mühendishane’i Berr-i Hümayun’u okuyup topçu teğmeni olarak mezun oldu. Bundan sonraki subaylık okulunu birincilikle bitirerek Edirne’ye atandı.

Orduda göz önünde olan İnönü bundan sonraki görevlerinde genelde sınır sorunları ve yapılan anlaşmalarla başarılı bir hizmet sergilemiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Atatürk komutası altında görevini sürdürmüştür. Bu süreç içerisinde fikirler ortak bir şekilde gelişmiştir. Bu dönemden sonra da Edirne’de bakanlık yapmıştır. Batı Cephesi sorumlusu olduğu süre içerisinde Atatürk’ün emriyle o dönemde patlak veren Çerkez Ethem İsyanını bastırmıştır. Birinci ve İkinci İnönü Savaşları olarak tarihte geçen savaşlarda başkomutanlık yapmış savaşları başarı ile yönetmiştir.İsmet-İnönü

Mudanya Mütarekesinde ve Lozan Barış Antlaşmasında ülkemizi dış işleri bakanı ve Türk Heyeti Başkanı olarak temsil etmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra askerlik vasfını bir kenara bırakarak Atatürk’le beraber ilke ve inkılapların bütün ülke bazında sağlam temellere oturmasında büyük pay sahibidir. Atatürk’ün vefatından sonra Türkiye Cumhuriyetinin ikinci Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Cumhurbaşkanlığı döneminde başlayan İkinci Dünya Savaşına ülkemizin girmesine engel olmuştur. Ülkemizin çok partili hayata geçmesine destek olmuş 1950 yılında yapılan seçimle iktidarı kaybetmiştir.

25 Aralık 1973 yılında Pembe Köşk’te vefat etmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google