Kadınlarda Gebelik Psikolojisi

  • 25 Kasım 2015
  • 1.375 kez görüntülendi.
Kadınlarda Gebelik Psikolojisi

Anneliğin başlangıcı olan hamilelik dönemi, fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da anne adayını etkileyen bir durumdur. Hiç şüphe yoktur ki anneliğe adım atmak, bir kadın için hayatının en önemli dönüm noktalarından biridir.

Hamileliğin getirdiği hormonal değişiklikler, gebe kadın psikolojisini karmaşık bir hale getirebilir. Bazı kadınlar, hamilelik dönemini çok daha kolay ve rahat geçirirken bazı anne adayları ise gebelik boyunca sıkıntılı durumlar yaşayabilirler.

Bu mucizevi olayın anne adayına verdiği mutluluk yadırganamaz ancak hormonların değişimiyle hassaslaşan anne adayı bir takım endişeler duymaya başlar. Bu endişeler doğuma odaklı olabileceği gibi  doğumdan sonrasında   “bebeğime iyi bir anne olabilecek miyim?” ve “ tekrar eski formuma kavuşabilecek miyim, eşim beni yine beğenecek mi?” kaygılarına kadar gidebilir.  Eğer anne adayı hamilelik öncesi psikolojik sorunlar yaşadıysa hamilelik döneminde bu endişe ve sıkıntıları yaşama olasılığı daha fazladır. Bu nedenle her iki durumda da kadınlarda gebelik psikolojisinin farkına varılmalı ve destek olunmalıdır.  

Hamilelik döneminde anne adayı daha kırılgan ve duygusal bir ruh haline girer. Yerli yersiz ağlayabilir, yeterli ilgiyi görmediğini düşünebilir. Burada anne adayının yakın çevresi ve özellikle baba adayı bilinçli olmalı ve gereken hassasiyeti anne adayına göstermelidir.  Gerekirse anne adayı profesyonel bir yardım almalıdır.

Dönemlere Göre Gebelik Psikolojisi

Hayatının bundan sonra eskisinden çok daha farklı olacağının farkına varan hamilelerde psikoloji, gebeliğin her 3 aylık döneminde farklılıklar gösterir;

İlk 3 Ay: Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde anne adayı henüz bebeğini yeterince hissedemez ve sadece fiziksel sıkıntılar yaşar. Anne adayı bu dönemde tecrübesiz olduğu için ne yapması ve ne yapmaması gerektiğini tam olarak bilemez. Yeme içme ve hareket etme gibi konularda  kendini  gereğinden fazla kısıtlayarak strese girebilir. Ayrıca bebeğini hissedememek anne adayında suçluluk duygusuna yol açabilir.

Kadınlarda Gebelik Psikolojisi

İkinci 3 Ay: Hamilelik döneminin ikinci 3 ayında yapılması gereken birçok test ve tetkik bu dönemde anne adayını strese sokar. Anne adayı değişen hormonları ve hassaslığı nedeniyle daha endişelidir ve bebeğinin sağlıklı olup olmadığını ölçen test zamanları anne adayının korkularını arttırabilir. Bebeğin engelli olma ve hamileliğin sonlandırılabilme ihtimalinin olduğu durumlar ise hamile kadının psikolojisini çok daha fazla etkileyecektir.

Son 3 Ay: Gebeliğin son 3 ayında anne adayı fiziksel olarak endişeler duymaya başlar. Doğum zamanının yaklaşması, göğüslerinin sütle dolarak beslemeye hazır hale gelmesi gibi nedenler, hamile kadında annelik duygusunun yoğunlaşmasına neden olur. Kadın rolü  ve anne rolünün doğallaşması için  anne adayı zamana ihtiyaç duyar.

Hamilelik Dönemini Daha Rahat Geçirebilmek İçin Anne Adayının Yapabilecekleri:

* Anne adayı hamilelik hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır,

* Günlük hayatından ve sosyallikten uzak kalmamalı, gerektiğinde çevresinden yardım istemelidir,

* Anne adayı eşiyle  iyi bir iletişim içerisinde olmalıdır,

* Deneyimli kişilerle ya da profesyonellerle, bebeğe hazırlıkla ilgili bilgi alışverişinde bulunmalıdır,

* İhtiyaç duyulması halinde psikolojik destek almalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google