Kaliforniya Eyaleti Hakkında Bilgiler

  • 22 Aralık 2015
  • 3.145 kez görüntülendi.
Kaliforniya Eyaleti Hakkında Bilgiler

ABD’nin en batısında yer alan Kaliforniya eyaleti, 35 milyona yakın nüfusuyla ülkenin en kalabalık bölgesidir. Kalifornia eyaleti, dünyaca ünlü pek çok şehre sahiptir. Los Angeles, San Francisco, San Diego, Sacramento gibi ünlü şehirler bu eyalette yer alır.

Amerika’nın en büyük ekonomik gücünü temsil eden Kaliforniya eyaleti, barındırdığı altın yatakları sayesinde Amerika kıtasının en büyük ekonomi merkezi haline gelmiştir. Kaliforniya’nın gelişmesindeki en büyük etken, eyalet gelirlerinin yüzde 40’lık kısmının eğitime harcanıyor olmasıdır. Diğer ülkeler için bu harcamalar gereksiz veya fazla gelse de, Kaliforniya eğitim harcamalarının önemini kurulduğu günden bu yana unutmamış ve bu sayede bilinen dünya tarihinin en hızlı büyüyen ekonomisi olmuştur.

Kaliforniya Hakkında Bilgiler

1846 yılında kurulan Kaliforniya Cumhuriyeti, bundan kısa bir süre sonra ABD’ye katılarak eyaleti olmuştur. Bunda en önemli etken, 1848 yılında Kaliforniya’da altın yataklarının keşfedilmiş olmasıdır.

Kaliforniya’nın başka bir özelliği ise kürtaj ve eşcinsel evliliklerin yasal olmasıdır. Dünya üzerinde bunların yasal olduğu az sayıda yerden biridir.

Kaliforniya; turizm, müzik, eğlence, film, tiyatro, tarih ve doğal güzellikler gibi pek çok alanda önemli bir şehirdir. Özellikle, Hollywood’da sinema sektörü, Silikon Vadisi’nde İnternet dünyası; müzik, eğlence, televizyon dünyası ise Los Angeles eyaletinde hayat bulmaktadır.

Kaliforniya aynı zamanda önemli sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi ve doğal güzellikleri, evlerin göz alıcı yapıları, ünlü mekanların varlığı gibi pek çok etken Kaliforniya’yı önemli turizm merkezlerinden biri haline getirmiştir. Kaliforniya’da yaşam oldukça pahalıdır. Ancak bütçenize uygun mekanlar da bulmanız mümkündür. Türklerin yoğun olarak bulunduğu yerler de mevcuttur. Örneğin; Orange Country, Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir bölgedir. Burada Türklerin kurmuş olduğu Pasifica İnstitute adı verilen bir kültür merkezi mevcuttur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google