Kış Lastiği Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

  • 03 Kasım 2015
  • 1.770 kez görüntülendi.
Kış Lastiği Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Güvenli bir yoluculuk için aracınızın her parçasının kontrol edilmiş olması ve doğru bir şekilde kullanılması gerekir. Özellikle aracınıza hareket imkânı veren tekerleklerinizin özellikle kış mevsimindeki doğru seçimi sayesinde olası kazaları önlemiş olursunuz.

KIŞ LASTİĞİ NEDİR VE NE İŞE YARAR?

Kış lastiği; üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla belirlenmiş ve üst yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Kış mevsiminde sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçmektedir. Ayrıca kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kullanılabilen ve ıslak, karlı, çamurlu zeminlerde normal lastiklere oranla daha iyi yol tutuşu ve güvenliği yolculuğu sağlamaktadır. Yani kış lastiği sadece kar yağdığında değil, hava sıcaklığı belirli bir seviyeye düştüğünde de kullanılmalıdır.

KIŞ LASTİĞİ NASIL SEÇİLİR?

Kış lastiğinizi alırken aracınıza uygun olan lastik boyutunu seçmek gerekir. Eğer aracınızın lastik boyutunu bilmiyorsanız; aracınızın kullanma kılavuzundan öğrenebilirsiniz. Lastiğin kış lastiği olduğunu üzerinde bulunan M+S işaretinden kolayca anlayabilirsiniz. Lastiğinizi seçerken performans ve fiyat dengesini iyi analiz etmeniz gerekir.

Kış Lastiği Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Lastik seçimi yaparken taşıyacağınız ağırlığa uygun lastik seçmelisiniz. Yoksa lastiğiniz hasar görebilir. Kış lastiklerinin de bir ömrü olduğunu unutmayın ve satın alırken üretim tarihine dikkat edin. Sadece bir veya iki değil dört tekerinde lastiğini, kış lastiği olarak değiştirmelisiniz.

KIŞ LASTİĞİ HAYAT KURTARIR

Kış lastiği sayesinde aracınızla yolculuk yaparken buzlu ve kaygan olan zeminlerde fren yaptığınızda kayma oranınızı ve kaza yapma tehlikenizi en aza indirmiş olursunuz. Bu yüzden kendi güvenliğiniz ve trafikteki diğer insanların güvenliği için kış aylarında kullanmanız gereken kış lastiklerini ihmal etmeyiniz. Unutmayın, aracınızın güvenliği demek sizin güvenliğiniz demektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google