Kışın Dikkat Etmeniz Gereken Beslenme Şekilleri

  • 08 Kasım 2015
  • 1.120 kez görüntülendi.
Kışın Dikkat Etmeniz Gereken Beslenme Şekilleri

Sıcak güneşin altında durduğumuz, günün uzun gecenin kısa olduğu günlere veda edip uzun gecelere, soğuk havalara yavaş yavaş merhaba diyoruz. Üzerimizdeki incecik tişörtün yerini kalın kazaklar, güneşli havanın yerini soğuk ve yağışlı hava alıyor. Hayatımızdaki her şeyin kış şartlarına uyumu için uğraşıyoruz. Beslenme tarzımız ise bunların en başında geliyor. Peki beslenme şeklimiz kış aylarında nasıl olmalı ? Yediğimiz besinlerde nelere dikkat etmeliyiz ?

Güneşe hasret kaldığımız bu aylarda güneşin eksikliğini vücudumuza hissettirmemek için doktorların en iyi önerisi D vitamini açısından zengin besinler tüketmektir. Kış mevsiminin en güzel besini olan balığı tüketmek ise kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olacak ve güneşin eksikliğini vücudunuzun hissetmemesini sağlayacaktır. Bu yüzden haftada iki kere balık tüketmenizde fayda var.

Daha çok çocuklar ve bayanlar da gözüken baş dönmeleri, halsizlik ve üşüme de kışın sıkça görülen vakalardan. Böylesi durumlar için uzmanlar, demir eksikliği bu mevsimde baş gösterip insanlarda bu tip rahatsızlıklara neden olabiliyor demektedirler. Günlük yemeklerde nohut, kuru fasulye, et ve yeşil yapraklı besinler tüketmek demir eksikliğini gidermek için yardımcı olacaktır.

234
Beslenmenize sadece hastalık açısından değil ‘kalori’ açısından da dikkat etmelisiniz. Kışın Güneş yüzünü bize pek göstermediği için insanlar depresyona daha meyilli olur. Yediğiniz çikolatalar yerine daha çok lifli besinleri tüketmek sizin için daha iyi olacaktır. Aynı zamanda kışın televizyon karşısında geçirilen vakit de arttığından bu dönemde yediğimiz besinlere ve abur cuburlara ekstra bir özen göstermeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google