Kösem Sultan Kimdir? Kösem Sultan Hakkında Bilgi

  • 16 Kasım 2015
  • 1.602 kez görüntülendi.
Kösem Sultan Kimdir? Kösem Sultan Hakkında Bilgi

Osmanlı Devleti yönetiminde etkin rol oynayan Kösem Sultan, Valide Sultan ve Haseki Sultan olarak da bilinmektedir.

Osmanlı padişahı I. Ahmet’in eşi, IV. Murat ve I. İbrahim’in annesidir. Osmanlı döneminin en güçlü kadın sultanlarından biridir.

Kösem Sultan’ın Saray Yaşamı

Cariye olmadan önceki hayatı hakkında tartışmalar olmakla birlikte kesin bir bilgi yoktur. Kocası I. Ahmet, dindarlığı ve devlet yönetimindeki kabiliyeti ile bilinmektedir. Bu yönden, böyle bir padişahı etkileyen cariye olarak Kösem Sultan’ın ne kadar maharetli ve zeki olduğu anlaşılmaktadır. 15 yaşındayken I. Ahmet’e Haseki olan Kösem Sultan kısa bir zaman sonra kıdemli Haseki sultanlar arasında yer almaktadır.

IV. Murat, Süleyman, İbrahim ve Kasım adlarındaki şehzadelerin yanı sıra, Ayşe, Gevherhan, Fatma ve Hanzade Sultan adındaki sultanları da Kösem Sultan dünyaya getirmiştir.

I. Ahmet’in ölümü ile birlikte Kösem Sultan 27 yaşında dul kalmıştır.

I. Ahmet’in Ölümünden Sonra

I. Ahmet öldükten sonra yerine kardeşi Sultan I. Mustafa geçmiştir. Daha sonra ise I. Ahmet’in başka bir kadından olma oğlu, II. Osman geçmiş ve devlet işlerinde etkinliği artmıştır.

II. Osman’ın yaşı çok genç olmasına rağmen Kösem Sultan’ın devlet işlerine çok karışmasından rahatsızlık duymaktaydı. Bu nedenle Kösem Sultan’ı eski saraya gönderdi. Bunda Valide Sultan Mahfiruz Hatice Sultan’ın da etkisi bulunmaktadır.

Gözden düşen sultanlar arasında yer alan Kösem Sultan, Genç Osman’ın tahtan indirilmesi, yerine geçen I. Mustafa’nın tekrar tahtan indirilmesi ile kendi oğlu IV. Murat’ı tahta geçirmeyi başardı. Böylece Valide Sultan olarak tekrar tahta yerleşti.

Kösem Sultan’ın Hayır İşleri

Hayır işlerinde öncülük eden yapısıyla tanınan Kösem Sultan, etrafında bulunan yoksul kişilere yardımda bulunmuştur. Her yıl Recep ayında tebdili kıyafet ile hapishanelere gitmiş, borcu yüzünden hapiste olanların borçlarını ödemiştir. Katil kişilere ise yardım etmemiştir.

Kösem Sultan, Çinili Camii, Anadolu Kavağı, Valide Medresesi Mescidi’ni yaptırarak hizmete açmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google