Minik Karıncaların Dev Dünyası

  • 06 Kasım 2015
  • 1.914 kez görüntülendi.
Minik Karıncaların Dev Dünyası

Birçoğumuz küçükken karıncalarla haşır neşir olmuşuzdur. Onları ellerimizde gezdirmiş, merhametlice kırıntılarla beslemiş, yuvalarını gözlemlemiş, hatta bazen masum işkenceler yapmış olabiliriz. İşte küçükken ilgimizi çekmiş bu minik yaratıkların bilmediğimiz dev bir dünyası vardır.

Karıncalar yeryüzünde en kalabalık canlı nüfusunu oluştururlar. Nüfuslarının insanlara oranı yaklaşık 20 kat daha fazladır. Yaşamlarını tıpkı insanlara benzer şekilde kurarlar. Hatta biz insanlardan tek farkları düşünme yetilerinin olmaması diyebiliriz. Müthiş bir örgütlenmeye sahip olan karıncalar koloniler halinde yaşarlar. Yavrularını gözetir, yuvalarını korur, dış tehlikelere karşı savaşır, işçiliklerini titizlikle yapar ve hatta tarımla dahi uğraşırlar. Koloniler içinde bu görevleri dağılarak gerçekleştirirler.  Savaşçı karıncalar koloninin en önemli görevlerinden birini üstlenir. Birbirine yakın şekilde kurulmuş karınca yuvaları çakışırsa bir koloni diğer koloniye baskın verebilir. Ve baskın çıkan koloni diğer koloninin yiyeceklerini yağmalayarak kraliçelerinin yaşamlarına son vekarincarirler. İşçi karıncalar yuvanın içindeki çöpleri dışarı taşır ve yuvayı temiz tutarlar. Tarımcı karıncalar ise yuvalarında mantar yetiştirirler. Beslenmek için yuvalarına taşıdıklarını düşündüğümüz, çok kuvvetli olan çeneleriyle kestikleri yaprak parçalarını ise mantar yetiştirmek için kullanırlar. Bizi oldukça şaşırtan mükemmel bir imeceye sahip bu karıncaların ortalama ömrü ise 45-60 gündür. Ve bu kısa ömürlerinin büyük bir kısmını çalışarak geçirirler. Çalışkanlıklarının yanında fazlasıyla kuvvetli duyulara sahip olan karıncalar oldukça karmaşık bir iletişim ağına sahiptir. Bahsettiğimiz tüm bu çalışmalarını; minik vücutlarındaki 500.000 sinir ağı sayesinde gerçekleştirirler.

Yaşımız büyüdükçe belki de farkına varmadan üzerinden geçip gittiğimiz bu maharetli miniklerin dev dünyası ise daha fazla dikkati ve korunmayı hak eder niteliktedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google