Mısır Püskülünün Faydaları Ve Kullanımı

  • 11 Kasım 2015
  • 1.397 kez görüntülendi.
Mısır Püskülünün Faydaları Ve Kullanımı

Özellikle çocukluğumuzun gözdesi olan, sokak satıcılarından tuzlanmasını dahi sabırsızlıkla bekleyerek satın aldığımız mısır kendi gibi püskülünde de birçok vitamin barındırır. Mısırın yeşil kabuğunun ucundaki püsküllerin vücudumuza birçok faydası vardır. Bu püsküllerde bolca potasyum, sodyum ve K vitamini bulunur.

Mısır püskülünün faydalarından en önemlisi idrar yollarını temizleyerek idrar söktürmeye yardımcı olmasıdır. İdrarda büyük faydaları bulunan mısır püskülü aynı zamanda böbrek iltihaplarına iyi gelerek böbrek taşlarının düşürülmesine de yardımcı olabilir. Mısır püskülü çocukların altını ıslatma probleminde de oldukça faydalı bir yöntemdir. Yine aynı problemden muzdarip olan yaşlılarda da mısır püskülü oldukça işe yarayacaktır. Özellikle yaşlılara yardımcı olabileceği bir diğer konu ise yüksek tansiyon ve yüksek kolestrol problemidir. Zayıflamak isteyenlerin de büyük dostu olan mısır püskülü vücuttaki fazla yağları eritmeye yardımcı olur. Mısır püskülünün saymakla bitmeyen diğer faydaları ise romatizmaya ve kemik ağrılarına iyi gelmesi, yorgunluğa iyi gelmesi, depresyona iyi gelmesi, sinirleri yatıştırabilen sakinleştirici özelliğinin bulunması, ve gut hastalığında iyileştirici etkisinin bulunmasıdır. misir-puskulu-cayi-nasil-yapilir

Mısır püskülünün tüm bu faydalarından çayı yapılarak yararlanılır. Bu çayın yapımı da oldukça basittir. Bir tatlı kaşığı kadar mısır püskülü bir su bardağı kaynatılmış suda demlenerek süzülür ve çay halini alır. Hazırlanan bu bol vitaminli çayımızın yemeklerden önce içilmesi tercih edilir. Günde 2-3 kez içilmesinde bir sakınca yoktur. Aşırı ölçüde kullanılmadığı takdirde herhangi bir zararı yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google