Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • 14 Aralık 2015
  • 1.352 kez görüntülendi.
Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzün gelişen teknoloji şartlarından dolayı insanlar alışveriş için internet’e yönelmiştir. Özellikle ucuz ve kolay alışveriş yapılabiliyor olması, internet üzerinden yapılan alışverişlerin sayısının artmasına neden olmuştur.

Pek çok insan yoğun hayat şartlarından dolayı, internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Bu durum dolandırıcılar için fırsat olmuş ve çok sayıda dolandırıcının dadandığı alışveriş sitesi türemiştir. Online olarak alışveriş yaparken, dolandırıcılığa uğramamak ve güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmek için, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Bu noktalardan şu şekilde bahsetmek mümkündür:

– Alacağınız ürün için mutlaka piyasa araştırma yapın.

– Alacağınız ürünle ilgili kullanıcı yorumlarını mutlaka okuyun. Bu yorumlar ürünle ilgili fikirleriniz mutlaka etkileyecektir.

– Alacağınız ürünün herhangi bir mağazada deneme imkanınızın olması, artı bir avantajdır. Bu tarz avantajları sunabilen sitelerden alışveriş yapın.

– Mümkün olduğu kadar bildiğiniz ve kaliteli hizmet veren, daha önce sorun yaşamadığınız alıveriş sitelerinden ürün almaya özen gösterin.

– Alışveriş yaparken kullandığınız kartın şifresinin kolay bulunabilir olmamasına dikkat edin ve şifrenizi bilgisayarınıza kaydetmeyin.

– Ortak kullanılan bilgisayarlarda, bankacılık işlemleri ve alışveriş yapmamaya özen gösterin.

– Bilgisayarınızda lisanlı olan bir antivirüs programı bulundurun ve bu programı sürekli güncel tutun. (En iyi ücretsiz antivirüs programları)

Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

– Alışveriş yaparken sanal kart kullanmak ya da limiti düşük olan bir kredi kartı kullanmamak da güvenli olabilmektedir.

– Alışveriş yapacağınız web sitesinde adres bilgilerinin, gerektiğinde başvuruda bulunmak için yetkili kişilerin iletişim bilgilerinin ve sitenin künye bilgilerinin açık bir şekilde yazıldığından emin olmalısınız.

– Yaptığınız alışverişlerin toplam tutarına kdv ve kargo bedelinin dahil olup olmadığına dikkat edin.

– Sipariş ettiğiniz ürün veya hizmet için, herhangi bir sorun oluştuğunda nereye teslim edeceğinizi ve problemi nasıl çözeceğini mutlaka öğrenin.

– Kişisel bilgilerinizin korunup korunmadığı hakkında bilgi sahibi olun ve sizden detaylı bir şekilde kişisel bilgilerinizi isteyen sitelerden alışveriş yapmayın.

– Sitelerin alt taraflarında yer alan ve küçük harflerle yazılmış olan bilgilere mutlaka dikkat edin.

– Alışveriş yaptığınız web sitelerinin mutlaka http:// ile başlaması gerektiğini ve ödeme sayfalarının https:// ile başlaması gerektiğini göz önünde bulundurun ve güvenlik için bu protokole mutlaka dikkat edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google