Oyunun Çocukların Dünyasındaki Önemi

  • 16 Kasım 2015
  • 1.181 kez görüntülendi.
Oyunun Çocukların Dünyasındaki Önemi

Çocuk denince akla oyun, oyun denince akla çocuk gelir. Çocukların olduğu bir dünya muhakkak oyunsuz düşünülemez bir dünyadır. Çocuğun dış dünyayla iletişiminin başladığı andan itibaren hem çocuk hem de ebeveynler için oyun dünyası da başlamış demektir.

Çocuklara gereken oyun ortamını oluşturmak, oyunla çocuğun hayatını birleştirmek ve onlarla birlikte oyun oynamak; ebeveynlerinin onların temel ihtiyaçlarından sonra karşılayabileceği en önemli ihtiyaçlarıdır. Oyun çocuk için hem bir mutluluk hem de bir öğrenme kaynağıdır. Çocuk oyun oynarken başka bir dünyanın içindedir ve oyun sırasında oldukça mutlu ve huzurludur. Bunların yanı sıra çocuk oyun sırasında rekabeti, işbirliğini, beklemeyi, kendi hakkını korumayı, başkalarının hakkına saygı duymayı öğrenir. Oyunu çocuğun elinden almak, oyunu yasaklayarak cezalandırmak ona yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir. Bunun aksine ebeveynler oyunun çocuk için önemini gözetmeli ve oyunu daima çocuğun dünyasında tutmaya özen göstermelidir.
aile-oyun-terapi-1
Çocuğun sosyal, psikolojik, zihinsel ve bedensel açıdan gelişiminde de oyun önemli ölçüde yer tutar. Oyunun çocuğun sosyal yaşantısına sağlayacağı katkılar sırasıyla: Kişilerle iletişimi, sorumluluklarını ve paylaşımı öğrenmesi, toplumsal kuralları tanıması ve öğrenmesidir. Psikolojik açıdan katkıları: Çocuğun kendini tanıması ve ifade etmesi, iç dünyasını tanıması ve tanınmasına olanak sağlaması, duygularını açığa çıkarabilmesidir. Zihinsel açıdan katkıları: Hayal gücünün ve yaratıcılığının gelişmesi, hafızasının güçlenmesi, nesneleri ve kavramları öğrenmesi, beyin gelişimini önemli ölçüde etkilemesidir. Bedensel açıdan ise çocuğun kas gelişiminde oldukça önemli yeri vardır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google