Özgürlük Heykeli

  • 17 Aralık 2015
  • 4.352 kez görüntülendi.
Özgürlük Heykeli

Özgürlük Heykeli (Anıtı), 1886 yılından bu yana Amerika’nın en önemli simgelerinden biridir. ABD’nin New York şehrindeki Liberty Adasına inşa edilmiştir. Bu heykel Amerika’nın simgesi ve aynı zamanda gözlem kulesidir. Dünyanın en önemli abidelerinden biridir.

Özgürlük Anıtı, bakırdan yapılmıştır ve Fransa tarafından ABD’ye 100. yılı şerefiyle hediye edilmiştir. Heykel, sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir hitabe tutmaktadır. Hitabenin üzerinde 4 Temmuz 1776 tarihinde onaylanmış olan Bağımsızlık Bildirgesi yer almaktadır. Heykelin başında bulunan tacın 7 sivri ucu ise 7 kıta ile 7 denizi simgelemektedir. Heykelin yüksekliği 93 metredir ve ziyaretçiler için heykelin içerisinde meşaleye kadar olan yolda 168 basamaklı bir merdiven bulunmaktadır. Heykelin sağ elinin yüksekliği 13 metredir. Meşalenin etrafında yer alan dehlizde, 15 kişi birlikte dolaşabilmektedir. Heykelin başının genişliği 2 metre, başının genişliği ise tacı ile birlikte 5 metredir.

Özgürlük Heykeli, dışarıdan gelen tüm ziyaretçilere açıktır. Ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistler adaya bir feribot ile ulaşmakta ve merdivenleri tırmanarak meşaleye ulaşabilmektedir. New York şehrinin en güzel görüntüsü tartışmasız burada yer almaktadır. Özgürlük Anıtı tamamlandıktan 1 yıl sonra, 350 parçaya bölünmüş ve 214 sandık içerisinde New York limanına ulaştırılmıştır. Parçalar buraya geldikten sonra 4 ay içerisinde yeniden birleştirilmiş ve 28 Ekim 1886 tarihinde izleyicilere açılmıştır.

Özgürlük Heykeli

Özgürlük Heykeli 1984 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesine eklenmiştir. Heykel, Atlas Okyanusu’na bakmaktadır ve heykelin küçük bir kopyası da Paris’te yer almaktadır. Osaka, Pekin, Nevada, Güney Dakota ve Priştine gibi yerlerde de heykelin küçük kopyaları bulunmaktadır. Bu heykelle ilgili ortaya atılan bir iddiaya göre heykel, Mısır’a dikilmek üzere Osmanlı tarafından Fransa’ya sipariş edilmiştir. Hatta bu heykelin masrafları Osmanlı Sultanı Abdülaziz tarafından ödenmiştir. Ancak bu heykelin çok büyük olmasının Müslüman aleminde yanlış anlaşılacağı ve kabul görmeyeceği düşüncesiyle vazgeçilmiş ve heykel yıllar boyunca Fransız depolarında kaldıktan sonra Amerika’ya hediye edilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google