Platon (Eflatun) Kimdir?

  • 18 Kasım 2015
  • 2.520 kez görüntülendi.
Platon (Eflatun) Kimdir?

Platon, İslam dünyasında Eflatun olarak tanınmaktadır. Antik klasik Yunan filozofu ve matematikçi olan Platon, batı dünyasında ilk yüksek öğretim kurumu olan Atina Akademisi’nin de kurucusudur. Platon, M.Ö 427 ve 347 yılları arasında yaşamıştır. Platon’un asıl adı ise Aristokles’tir.

Platon Yunanca geniş göğüslü anlamına gelmektedir. Aristokles, geniş omuzlu ve atletik yapılı olduğundan Platon, lakabı verilmiştir.

Platon Felsefesi

Platon, ilk önemli filozofudur ve batı felsefesinin başlangıç dünyasında bulunmaktadır. Platon, bir sanatçı ve edebiyatçı olarak yetiştirilmiş olmasından dolayı, felsefelerini ustaca ve şiirsel bir anlatımla süsleyerek, asırlar boyu insanları etkilemeyi başarmıştır. Platon’un görüşleri, İslam ve Hıristiyan dünyasında da derinden etkilemiştir.

Platon’un görüşleri İslam dünyasında da korunmuştur. İslam dünyasında Yeni Eflatunculuk, akımını da başlatmıştır.

Platon’un Eserleri

Platon’un ömrü boyunca yazdığı eserler bulunmaktadır. Eserlerini, diyalog şeklinde yazmıştır. Eserlerdeki baş karakter genellikle Platon’un akıl hocası Sokrates’tir. Çoğunlukla görüşlerini Sokrates’in ağzından açıklamayı uygun görmüştür. Platon, Rönesans sonrasında Batı Avrupa’da Antik Yunanca’dan çeviriler yapmıştır.

Platon’un yaklaşık 24 eseri bulunmaktadır. Platon’un Devlet eseri, Türkçeye çevrilmiş ve büyük ilgiyle okunmakta, ileri gelen klasiklerin arasında yer almaktadır.

Platon’un Savunduğu Görüşler

Platon’a göre 4 ana erdem bulunmaktadır. Bunlardan ilki bilgelik; idarecilerin bilimi, ikincisi cesaret ve yiğitlik; koruyucu kesimin erdemi, üçüncüsü ölçülülük; üreten kesimlerin erdemi, adalet; bütün sınıflarla ilgili erdemdir.

Platon’un adalet anlayışı, demokrasi bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerde demokrasiye geçildiğinde oligarşi olacağını savunmaktadır. İlerleyen zamanlarda demokrasinin despotluğa dönüşeceğini savunur. Demokrasideki esas prensibini halkın hakimiyeti olarak görmektedir. Platon doğru bir düşünceyi bilgi olarak görmektedir. Düşünmeyi ise kişinin kendi kendine konuşması olarak ifade etmektedir.

Platon savunduğu görüşlerini Devlet adlı eserinde ifade etmektedir.

Platon Bilgi Kuramı

Sokrates’in bilgi erdemdir, görüşünden yola çıkan Platon bilgi kuramı üzerine araştırmalar yapmıştır. Platon’un bilgi anlayışında en temel kuram, bilgi anımsamadır. İlk kez Menon diyalogunda bilgi kuramını işleyen Platon’un bilgi anlayışı, zaten önceden edinilmiş olan, ruhta saklı kalan bilginin açığa çıkarılmasına dayanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google