Sigaranın Vücudumuza Yaptıkları

  • 12 Kasım 2015
  • 3.337 kez görüntülendi.
Sigaranın Vücudumuza Yaptıkları

Tütün bitkisinin işlenmesi sonucunda üretilen zararlı madde dünyada en yaygın ölüm nedenleri arasında gelmektedir. Tütün maddesinden üretilenler çevremizdeki her on kişiden birinin ölümüne neden olmaktaıdr. Bu zararlı alışkanlık en başta akciğer kanseri olmakla birlikte dil, lenf, pankreas ve kemik kanserini beraberinde getirmektedir. Türkiye’de sigara trafik kazalarından daha fazla can almaktadır. Sigara yalnızca kullananlar için değil, kullanan kişilerin yanında bulunan pasif içiciler için de büyük tehlike arz etmektedir.

Sigaranın içindeki maddeler kanser riskini çok fazla arttırmaktadır. Ayrıca sigara kullanmaya insanları çekebilmek ve sigaranın tadını hoş hale getirebilmek için sigaranın içerine çok sayıda katkı maddesi eklenmektedir. Sigaranın içerisinde; nikotin, katran, arsenik, benzen, kadmiyum, krom gibi maddelerin yanı sıra dumanında; karbon monoksit, hidrojen siyanür, nitrojen oksit ve amonyak gibi çok zararlı maddeler bulunmaktadır.

İçerisi bu maddelerle bezeli dışında ise insan vücudunun kabul edemeyeceği maddeler bulunan sigaranın zararları bir klişe ile ‘saymakla bitmez’.

  • Sigara diş ve damak hastalıklarına sebep verir.
  • Sigara içen bireylerin bir süre sonra onlar fark etmese bile tat alma duyularında azalma oluşur.
  • Cilt yapısında bozulmalara sebep olurken aynı zamanda leke ve kırışıkların daha hızlı ve daha kolay oluşmasına sebep olur.
  • Dumandaki karbon monoksit gazı siz solumasanız da ciğerlerinize egzoz gazı soluyormuş hissi verir.
  • Vücutta insülin salınımına zarar vererek şeker hastalığına neden olabilir.
  • Sigara kol ve bacak damarlarında tıkanıklığa sebep olur. Bazen o kadar artar ki uzuvların kesimiyle sonuçlanır.s-56fad4291a26038846247a6f28bd548bb49d2d9d
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google