Sosyal Fobi Nedir?

  • 04 Kasım 2015
  • 1.209 kez görüntülendi.
Sosyal Fobi Nedir?

Sosyal Kaygı olarak bildiğimiz ve psikolojik bir rahatsızlık olan Sosyal Fobi; bireyin bir ortamda çevresindeki kişiler tarafından yargılanabileceği kaygısını taşıdığı ve toplumsal ortamlarda mahcup ya da rezil olacağı düşüncesi ile sürekli tedirgin ve düşünceli olmasına neden olan psikolojik bir rahatsızlıktır.

SOSYAL FOBİNİN TİPLERİ VE GÖRÜLME YAŞI NEDİR?

Sosyal Fobinin iki tipi vardır. Bunlardan biri; birçok toplumsal durumları kapsayan ve çok sık görülen bir tiptir. Diğeri ise; bazı özel durumları kapsıyorsa (başkalarının yanında konuşmak, bulunmak gibi) yaygın olmayan bir tiptir. En sık görülen psikiyatrik rahatsızlıklardan biri olan Sosyal Fobi rahatsızlığı erken ve geç ergenlik dönemlerinde başlar.

EN SIK GÖRÜLEN BELİRTİLER NELERDİR?

Sosyal Fobi rahatsızlığı yaşayan insanlarda birtakım belirtiler vardır. Bu belirtiler; bireyin bulunduğu durumda birden kaslarının titremesi ve ciltteki kızarmalardır. Birey vücudunda şiddetli bir çarpıntı hisseder; titreme, terleme, kaslarda gerginlik, mide bulantısı, kekeleme ve ses titremesi gibi bariz ortada belirtileri vardır.

Sosyal Fobi Nedir?

SOSYAL FOBİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Sosyal Fobi rahatsızlığına yakalanan bireylerin panik yapmaması gerekiyor çünkü bu rahatsızlık tedavi edilebiliyor. Sosyal Fobi tedavisinde ilaç kullanımı ve psikoterapi ile olumlu iyileşme sonuçları alınabilir.

Sosyal Fobi rahatsızlığında en çok tercih edilen ve uygulanan tedavi şekli; Bilişsel ve Davranışçı Terapi şekilleridir. Her şeyden önce Soysal Fobi rahatsızlığının kabul edilmesi gerekmektedir. Bunu çekingenlik ile karıştırmamak gerekiyor. Çünkü bu rahatsızlık çevredeki bilgisi olmayan insanlar yüzünden askıya alınabiliyor ve tedavide gecikmelere neden olabiliyor.

Bireylerin kendilerine olan güvenini kazanamaması, onları eve daha çok kapatacak ve toplum içindeki kaygılarından dolayı ne bir iş hayatı yaşayabilecekler ne de evlilik yaşayıp mutlu bir aile ortamı kurabilecekler. Bu yüzden Sosyal Fobi ciddiye alınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google