Sultan Ahmet Camii Hakkında Bilgiler

  • 17 Aralık 2015
  • 2.798 kez görüntülendi.
Sultan Ahmet Camii Hakkında Bilgiler

17. yüzyılın en önemli eserlerinden biri olan Sultan Ahmet Camii, Mimar Sinan’ın mimarlık anlayışı içerisinde yapılmış olan bir eserdir. Mimar Sinan’dan sonra baş mimarlığı ele alan Mimar Sedefkar Mehmet Ağa tarafında inşa edilmiştir. Bu camii, Sultan I. Ahmet adına yaptırılmıştır. 1609- 1620 yılları arasında yaptırılmış olan bu cami; medrese, darulkurra, sıbyan mektebi, türbe, arasta, dükkanlar, hamam, darüşşifa, imaret ve üç sebilden oluşmaktadır. Duvarlarla çevrili olan bir bahçenin içerisinde yer alan Sultan Ahmet Camii, her ikisi de kare olan planlı bir ibadet mekanı ile bir şadırvandan oluşmaktadır. Caminin dış bahçesinde güneydoğu köşesinde yer alan ve bir rampa ile çıkılan hünkar Kasrı bulunmaktadır. burası günümüzde Halı Müzesi olarak kullanılmaktadır. Caminin bodrum katında ise, Kilim ve Düz Yaygılar Müzesi açılmıştır.

Türk ve İslam dünyasının en ünlü camilerinden biri olan Sultan Ahmet Camii, İstanbul’a gelen yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun olarak ziyaret edilmektedir. Klasik Türk Sanatının bir örneği olan bu cami, orijinal olarak 6 minare ile inşa edilen tek cami olmuştur. Caminin bulunduğu yerdeki diğer eserler, bu camiden çok daha önce inşa edilmiş olan eserlerdir. İstanbul’un deniz manzarasından caminin silueti görülmektedir. Bu nedenle bu camiye Mavi Camii adı da verilmektedir. Caminin içerisinde yer alan desenler Mimar Mehmet Ağa tarafından bir kuyumcu titizliği ile işlenmiştir.

Sultan Ahmet Camii Hakkında Bilgiler

Sultan Ahmet Camii’nin belli başlı kısımları; kapalı çarşı, Türk hamamı, aşevi, hastane, okullar, kervansaray ve Sultan Ahmet’in Türbesidir. Caminin asıl girişi Roma devrinden kalan Hipodrom tarafında yer almaktadır. İçeriye 3 kapısı açılan bu caminin hangi kapısından girilirse girilsin boyama, çini ve vitray camların zengin ve renkli süslemeleri ile karşılaşılmaktadır. Caminin iç mekanı oldukça büyüktür. Ana ve yan kubbeler, geniş kemerlerin dayandığı 4 iri sütun üzerinde yükselmiştir. Caminin içini saran balkon duvarları ise, sayısı 20 bini aşan İznik çinileri ile süslüdür. Aynı zamanda Sultan Ahmet Camii’nin her yeri halılarla kaplıdır. Balkonların yukarısında ve kubbenin içinde boya süslemelerine rastlanılmaktadır. Boya süslemelerinde hakim olan renk cami ilk inşa edildiğinde mavi değildir fakat sonraki tamirlerde maviye dönmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google