Telefonla Fotoğraf Çekmek İçin İpuçları

  • 11 Kasım 2015
  • 1.936 kez görüntülendi.
Telefonla Fotoğraf Çekmek İçin İpuçları

Eskiden pikniğe gidildiğinde, turistik bir yere gezmeye gidildiğinde yanımıza aldığımız ilk şey fotoğraf makineleri olurdu. Yanımızda büyük ağır bir makine taşımaksa çoğu zaman bizi rahatsız etmiştir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artık gündelik hayatımızdan fotoğraf makineleri neredeyse silinmiş durumdadır. İnsanlar fotoğraf makinesini yanına almaktansa cep telefonun kamerasını kullanmayı yeğlemektedir. Gelişen teknoloji ile akıllı cihazların kameralarının da çözünürlükleri artmış durumdadır. Peki VGA kameradan  megapiksele kadar gelişen akıllı cihaz kameraları ile fotoğraf çekmenin usulü nedir bunlara değinelim.142666

Öncelikle akıllı cihazınızın lensini temizleyin. Duyduğunuz da çok atlanılabilir gibi gelen bu işlem aslında en can alıcı noktalardan biridir. Lens camında oluşan kir ve yağlanma ışığın size yansıma açısını kırarak fotoğraflarınızı bulanık ve kötü gösterebilir.

Geçelim fotoğraf çekmeye. Fotoğraflarınızı çekerken mümkün olduğunca çift el kullanın. Telefonunuz ne kadar elinizin titremesinin etkilerini azaltmaya çalışsa da fotoğrafta netliğin iyi olabilmesi için iki elinizi de kullanın.

Fotoğraf makinelerinde bile kullanılsa sonuçları bazen çok kötü olan dijital zoomu mümkün olduğunca kullanmamaya çalışın. Fotoğrafı sadece dijital açıdan yakınlaştıran telefonlar görüntü kalitesini oldukça düşürürler. Bunun yerine fotoğrafını çekeceğiniz şeye yaklaşma imkanınız varsa yaklaşın.

Telefonunuzun odaklanmasını otomatik değil elle yapın. Çekeceğiniz nesnenin ve arka planın en göze hitap edecek şekilde olması için odaklamayı kendiniz ayarlayın.

Bir fotoğrafçılık kursuna gittiyseniz orada iki temel kural vardır. Birincisi, nerede fotoğraf çekiyor olursanız olun, ön planda olan şeylere her zaman dikkat etmek ikincisi ise çekeceğiniz alanı dikey çizgilerle 3 parçaya bölerek, belirgin olmasını istediğiniz şeylerin bu alanların kesiştiği yerlere gelmesine özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google