Trafik Kazalarına Karşı Alınacak Tedbirler

  • 08 Kasım 2015
  • 2.703 kez görüntülendi.
Trafik Kazalarına Karşı Alınacak Tedbirler

Trafik kazaları, artık günlük yaşamın bir parçası haline gelmiş bir olaydır. Trafik kazalarında bayram ve tatil gibi günlerde seyahat artışına bağlı olarak artış gözlemlenmektedir. Kazalar, bazen engel olunamayacak nedenlerden dolayı meydana gelse de çoğu trafik kazası bilinçsizlikten kaynaklanmaktadır.

Trafik Kazalarını Azaltmak İçin

Trafik kaza sayısında bir artış gözlemlenmektedir. Bunun önüne geçebilmek, trafik kazalarını azaltmak için trafiğe çıkan her kişinin bilinçli hareket etmesi gerekmektedir.

Bireysel olarak trafik kazalarına engel olmak için ehliyeti olmayan ve yaşı tutmayan kimselere asla şoför koltuğu emanet edilmemelidir. Araba kullanacak olan kişiler alkollü trafiğe çıkmamalıdır. Trafik kazaları incelendiğinde bir çoğunda kişilerin alkollü olduğu gözlemlenmektedir. Trafikte acele etmekten kaçınmak, trafik kurallarına uymak, hız limitini aşmamak, emniyet kemeri kullanmak, yakın takipten ve tehlikeli sürüşlerden kaçınmak bireysel alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.

Trafik Kazalarına Karşı Alınacak Tedbirler

Trafik Kazalarının Önlenmesi

Trafik kazalarını önlemek, engellemek için her yolda bir trafik polisi veya sürekli trafik kuralları hatırlamamalıdır. Ehliyeti olan, trafiğe çıkan her kişi harfiyen kurallara uyduğunda kazaların azalacağı gözlemlenecektir. Şoförler, trafiğe çıktığında uyarı levha ve işaretlerine uygun hareket etmelidir. Kış ve yaz aylarında araçların uygun bakımları yapılmalı, özellikle kaygan zemin, buzlanmaya karşı araçlara kış lastiği takılmalıdır. Birden fazla şeridi bulunan yollarda, araç sollamasında sinyal vermeye ve dikkatli davranmaya özen gösterilmelidir. Gece sürüşlerinde uygun far aydınlatması kullanılmalıdır.

Yayalar İçin Trafik Kuralları

Bazı kazalar, yayaların trafik kurallarına uymamasından dolayı kaynaklanmalıdır. Bu nedenle trafikte yayalarda uygun davranışlar sergilemelidir. Yayalar için trafik kuralları, genellikle karşıdan karşıya geçişlerle ilgilidir. Yayalar, yaya geçidi ve üst geçit bulunan yerlerde bu alanları kullanmalı, yolu kontrol etmeden yola çıkmamalıdır. Trafik polisi olan alanlarda polis işaretlerine dikkat edilmelidir. Yolda yürürken varsa kaldırımdan yürümeye özen göstermelidir. Trafik akışını tehlikeye atacak hareketler yapmaktan kaçınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google