Türkiye’nin Eğitimde Başarısız Olma Nedenleri

  • 03 Kasım 2015
  • 1.113 kez görüntülendi.
Türkiye’nin Eğitimde Başarısız Olma Nedenleri

TÜRKİYE’NİN EĞİTİMDE BAŞARISIZLIĞININ SEBEPLERİ

7 yaşından itibaren her çocuğun zorunlu olarak okul hayatına başlaması gerekir. Eğitim alanında bu zorunluluğu çocuğa hissettirmemek gerekir ve daha çok sempati hissi yaratılmalıdır. Yoksa en iyi okullarda bile okuyan çocukların başarılı olma ihtimali çok azdır. Öncelikle eğitimi, öğrenmeyi sevmeyi aşılamak gerekiyor.

TÜRKİYE NEDEN BAŞARISIZ?

Türkiye’de zorunlu eğitim olabilir ama bu eğitim ne kadar doğru ve düzgün bir şekilde verildiği tartışma konusudur. Her ne kadar başarısızlık durumları öğrencilerin omuzlarına yüklenmiş olsa da asıl başarısızlık sebepleri aileden başlıyor ve öğretmen ile eğitim sistemi bunu devam ettiriyor. Öncelikle çocuklarınıza eğitimi bir baskı aygıtı olarak kullanmamalısınız. Bu çocuğunuzun okuldan soğumasına sebep olacağı için derslerinde de başarısız olma ihtimalini yükseltecektir.

SİSTEM ZAYIF

Eğitim sistemi biraz ezbere dayalı ve akılda kalma oranı düşük bir şekilde yürütülüyor. Öğretmenler, öğrencilerine bir konu hakkında fikir yürütmek veya yorumlama kabiliyeti kazandırmak yerine; hazır bilgiyi alıp ezberlemelerini istiyor. Ve bu duruma göre de çeşitli ezbere dayalı sınav sistemleri getiriliyor. Bu durumda kalıcı bilginin yok olmasına ve öğrenci zihninin gelişmemesine sebep oluyor. Sistem daha doğru ve daha pratik bir hale getirilirse, çocukların eğitimdeki başarısı daha çok artacaktır.

Türkiye'nin Eğitimde Başarısız Olma Nedenleri

BAŞARININ KAYNAĞI

Her öncesi matematik veya fen dersini sevmek zorunda değil. Ya da sözel ve görsel yeteneği gelişmiş olması da gerekmez. Önemli olan öğrencinin yetenekli ve bilgiye daha açık olduğu konularda kendini geliştirmesi gerektiğidir. Bu yüzden eğitimde de belli bir kalıbın dışına çıkılmalı, her öğrenci her dersi almamalı; kendi beceri ve kapasitelerine göre ders seçimleri yaptırılmalıdır. Ayrıca öğretmenlerin bir disiplin simgesi olduğunu değil, bir yol gösterici olarak da benimsetilmesi ve hissettirilmesi oldukça önemli bir noktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google