Ülkemizde Görülmeye Değer 5 Mağara

  • 10 Kasım 2015
  • 1.425 kez görüntülendi.
Ülkemizde Görülmeye Değer 5 Mağara

 

1.Antalya –  Altınbeşik Düdeni

images (2)

Diğer adıyla Düdensuyu Mağarası olarak bilinen bu doğa harikası mağara Antalya’nın İbradı ilçesinde bulunmaktadır. Mağaraya girebilmek için özel malzemelere ihtiyaç vardır. Araziye uygun ayakkabılar giymek faydalı olacaktır. Bu muhteşem yeraltı dünyası özellikle mağaracılığa meraklı insanlar için eşsiz bir yerdir.

2.Aydın – Zeus Mağarası

indir (1)

Zeus Mağarası Aydın ilinin Kuşadası ilçesinde bulunmaktadır. Mitolojide Göktanrısı Zeus’un arada sığınmak veya dinlenmek için buraya girdiğine inanılır. Mağaraya girdiğinizde büyülenmeniz olasıdır. İçerideki yaklaşık 15-20 metre derinliğindeki su bir havuz oluşturmuştur. Bu suyun kadınların cildini güzelleştirdiği iddia edilmektedir. Suyun derecesi yaz ve kış mevsimlerinde aynı olmakla birlikte yazın içerisi soğuk kışın ise ılıktır. İçerideki havuz kışın çocuklar yazın ise turistler için eşsiz bir yüzme havuzuna dönüşmektedir.

3.Elazığ – Buzluk Mağarası

indir (2)

Buzluk Mağarası Elazığ yakınlarındaki Harput antik kentinde bulunmaktadır. Mağaranın içi yazın oldukça soğuk kışın ise oldukça sıcaktır. Yaz aylarında da içinde buz bulundurduğundan dolayı Buzluk Mağarası ismini almıştır. Bu mağaranın tarihinin Urartular dönemine kadar uzandığı bilinmektedir. Doğal güzellikle tarihin iç içe geçtiği bu mağara görülmeye değer bir yerdir.

4.Gümüşhane – Karaca Mağarası

images (3)

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde yer alan Karaca Mağarası’nın damla şekilleri, dikitleri, sarkıtları, gülleri, incileri, desenli duvarları, damlataş havuzu ve traverten basamakları bir araya gelerek birden fazla doğal güzelliği aynı anda görebileceğiniz eşsiz bir manzara yaratmaktadır. 5 salondan oluşan Karaca Mağarası’nın ayrıca astım gibi solunum hastalıklarına da iyi gelen bir özelliği olduğu bilinmektedir.

5.Zonguldak – Gökgöl Mağarası

indir (3)

Zonguldak ilinin merkez ilçesinde yer alan Gökgöl Mağarası Zonguldak’ta turizmi canlandırdan ve mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Mağarada bulunan makarna sarkıtları ve bayrak damlataşları mağaraya oldukça güzel bir görsellik katmaktadır. Yaz mevsiminde adeta serinletici bir klima görevi gören bu mağaranın yaz aylarında gezilmesi tavsiye edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google