Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

  • 21 Kasım 2015
  • 1.564 kez görüntülendi.
Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Kendimizi yeni yeni bildiğimiz 5-6 yaş dönemimizden itibaren eğitim hayatımız başlar. Kimimizin başlarda okula gitmek için can attığı kimimizin ise annemizin elini bırakıp o sınıfa girmemek için kıyametleri kopardığı zamanlar olmuştur. Basit öğrenimlerle başlayan bu eğitimimizin yerini yıllar geçtikçe bizi zorlayabilen dersler alır. Bu derslerden hem okulda hem de liseye ve üniversiteye geçişte bazı sınavlara tabi tutuluruz. İşte bu sınavlardan iyi sonuçlar alabilmek için de bu derslerin hakkından başarılı bir şekilde gelebilmemiz gerekir. Ders çalışırken dikkat etmemiz gereken ve verimimizi arttırabilecek
önemli hususlar ise şu şekildedir.

 Programlı Çalışın
  Programlı bir çalışmadan kastımız bir hevesle hazırlanıp kısa süre içerisinde bir köşede unutulup giden o programlar değil elbette. İster kafanızda ister yazarak kendinize esnetilebilir bir program yaratın. Bu program sabah sekiz kahvaltı, saat dokuz okul, saat üç okuldan gelip kendine vakit ayırma, saat beş ders çalışma, saat altı mola vs. şeklinde olmasın. Hepimiz birer insan olduğumuz için bu şekilde bir yaşantı sürmek birçoğumuz için imkansız gibi bir şeydir ve o program çok kısa bir süre içinde bir köşede çürüyüp gitmeye mahkum olur. Eve misafir gelir, arkadaşlarınız çağırır, hasta olursunuz ve bunun gibi daha birçok örnek sizin kendinize vakit ayırma saatlerinize denk düşmeyebilir. Bahsettiğimiz esnek programınız ise her gün mutlaka ders çalışmak olsun. Kendi çalışma kapasitenize göre günde bir saat olsun iki saat olsun sınav önceleri ise daha yüksek sürelerle mutlaka her gün ders çalışın. Başarınızın ne denli arttığını fark edeceksiniz.

Kendinizi Motive Edin
Ders çalışmayı kendinize işkence haline getirmeyin. Ara vermek istediğinizde ara verin. Fakat 10 dakika için verdiğiniz bir arayı yarım saat bir saate çıkartmayın. Ve belirlediğiniz süre boyunca ders çalıştığınız takdirde sonuna kendinizi mutlu edebilecek bir ödül koyun.
studying-exams-music-playlist
Sözel Derslere Müzikle Çalışmayın
Ders çalışırken genelde beynimizin iki lobunu da kullanırız. Sayısal derslerde daha baskın olarak sol lobu kullanırken sözel derslerde ise daha çok sağ lobu kullanırız. Sağ lobu ise aynı zamanda dinlediğimiz müziğe ritim tutarken de kullanırız. Bu yüzden sözel bir derse çalışırken beynimiz müzik kısmına odaklanabilir ve çalıştığımız ders anlamsız kılınır. Dolayısıyla sözel derslere çalışırken müzikten vazgeçmek de başarımızı arttıran hususlardan olacaktır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google