Atatürk İlke ve Devrimleri

  • 08 Kasım 2015
  • 1.321 kez görüntülendi.
Atatürk İlke ve Devrimleri

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye’nin çağdaşlaşma yolunda yönünü belirleyen büyük bir önder ve fikir adamıdır. Türk milliyetçiliğini esas alan ilkeleri ile Türkiye’yi yeni bir döneme sokan Atatürk ilkeleri, Türkiye’yi çağdaş bir düzeye yükseltmiştir.

Atatürk ve Kadın

Kadınlara önem veren Atatürk, devrim ve ilkeleri ile kadının da söz sahibi olmasını sağlamıştır. Kadınlara seçme seçilme, meclise girebilme, modern giyinme, kadın ve erkek eşitliği gibi birçok hak kazandırmış, kadın ve erkeğin hukuk önünde eşit haklara sahip olmasını sağlamıştır.

Atatürk’ün Temel İlkeleri

Cumhuriyetçilik, egemenliğin halkta olduğu yönetim şeklidir. Cumhuriyetçilik ilkesi ile Türkiye’nin ulusal kimliği oluşturulmuştur. Halkın kendi kendini iradesi şeklinde tanımlanan bu ilke demokrasinin temel taşıdır.

Halkçılık, sosyal devrim niteliği taşıyan Atatürk ilkeleri, halkçılık ilkesi ile sınıf ayrılıklarına, son verilmiştir. Türkiye’nin asıl yöneticilerinin köylüler olduğunu savunan Atatürk, kadın erkek eşitliği konusunda da önemli adımlar atmıştır.

Laiklik, sadece din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması anlamına gelmemektedir. Aynı zamanda devletin dini kuruluşların etkisinden bağımsız olması anlamına da gelmektedir. Atatürk devrimlerinin bir çoğu da laikliği gerçekleştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Laiklik ilkesi, akılcı ve dini siyasetten uzak tutan bir ilkedir.

Devrimcilik ilkesi ile Türkiye’nin devrimler yaparak geleneksel kuruluşların modern ve çağa ayak uyduran kuruluşlara dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda devrimcilik ilkesi ile geleneksel kavramların modern kavramlara dönüştürülerek benimsenmesi de amaçlanmaktadır.

Milliyetçilik, bağımsızlığın korunması ve cumhuriyetin siyasal yönden gelişmesi amaçlanarak ortaya çıkmış bir ilkedir. Milliyetçilik ilkesi, sosyal içeriklidir. Türk devletinin vatanı ve halkı ile bölünmez bir bütün olduğunun savunucusudur.

Devletçilik, devletin ekonomik faaliyetlerinin düzelmesi ve özel sektörün ulusal çıkarların olduğu alanlara girmesi anlamında yorumlanan bir ilkedir. Devletçilik ilkesi, sadece ülkenin ekonomisinin yanı sıra sanayi kuruluşlarının da sahibi olmaktadır.

Atatürk İlke ve Devrimleri

Atatürk Devrimleri

Atatürk modern bir Türkiye ve çağdaşlaşma adımlarını atarken, çeşitli devrimler yapmıştır. Bu devrimler ülkeye yeni bir çağ başlatmakla birlikte, modern ve ulusal standartlara da yükseltmiştir.

Harf Devrimi

3 Kasım 1928 tarihinde gerçekleştirilen Latin harflerine geçiş devrimi, en büyük devrimlerden birisidir. Harf devrimi ile Arap harfleri yerini Latin harflerine bırakılmıştır.

Kıyafet Devrimi

Özellikle kadınların çarşafı atıp modern giysiler, erkeklerin ise fes yerine şapka takması ile gerçekleşen devrim, kıyafet devrimidir.

Hukuk Sisteminde Laikleşme

Türkiye’nin yeni bir hukuk şekline ihtiyacı olduğuna inanan Atatürk, Medeni Kanun yerine İsviçre Medeni Kanunu’nu getirmiştir. Ceza yasası yerine ise İtalyan Ceza Yasası getirilmiştir.

Öğrenim Hayatının Laikleşmesi

Medreselerin kapatılıp, batı modellerine benzeyen eğitim sisteminin kurulması ile gerçekleştirilmiştir. Tüm eğitim işleri Milli Eğitim Bakanlığı çatısı altında birleştirilmiş, 1933 yılında da üniversite reformu yapılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google