Barbie oyunları barbi oyunları

  • 07 Kasım 2016
  • 791 kez görüntülendi.
Barbie oyunları barbi oyunları

Gerek gerçek dünya gerekse internet dünyasında fenomen haline gelen Barbi kimdir ? Merak ediyorsanız yazının devamını okumanızı öneriyoruz..

Barbie kimdir ?

1959 yılında ABD’li işkadını Ruth Handler, çocukların yetişkin bebekleriyle daha çok ilgilendiğini farketti. Bir proje geliştirdi. Yaptığı projeye göre, genç kız silüetinde bir bebek olacaktı. Bu bebek hem giydirilebilecek hem makyaj yaptırılabilecekti. 3 boyutlu bir görünüme sahip olacaktı. Bu fikrini zorda olsa, zamanın en büyük oyuncak şirketlerinden biri olan Mattel’e kabul ettirdi. Piyasaya sürülen bu bebeğe, kızının ismi olan Barbara Millicent Roberts’ın kısaltılması anlamına gelen Barbie ismi verildi. Bizim ülkemizde bu bebek Barbi olarak tanındı.

İnternette Barbi fırtınası

Her ne kadar Barbie, bebek olarak piyasaya sürülse de, internetin yaşamımızın içine girmesiyle online oyun haline geldi. Barbi boyama, Barbi giysi odası, Barbi şatoda, Barbi giyim odası dekorasyon gibi yüzlerce çeşit oyun yaratılmış ve özellikle kız çocukları tarafından yoğun ilgi görmüştür.
Haberlere de çok sık konu olan Barbi, popüler kültürün bir parçası haline gelmiştir. Kimi zaman güzel bir prenses haline gelmiş, kimi zaman saç şekli ve giysi modasıyla çocukların hafızasında birbirinden şık ve çılgın bir yer edinmiştir.

Barbi oyunu, bazen bir şatoda bazen bir çiftlikte, bazen bir balonda, bazen bir arabada oynatılıyor. Fakat nerede nasıl oynanırsa oynansın, her barbi oyunu, çocuklar tarafından sürekli beğenildi. Aslında bu oyunlar belki tek başına yeterli olmadı. Bunun yanında zeka oyunlarının, yapboz oyunlarının, boyama oyunlarının da yer alması, çocukların beceri ve yeteneklerinin farkına varmasını sağladı.

Barbi bazen futbol oynadı, bazen pasta yaptı, bazen puzzle çözdü, bazen eğlenceli bir kuaför oldu. Bazen evinde bir parti verdi ve erkek arkadaşı Ken başta olmak üzere tüm arkadaşlarını çağırdı. Hatta daha da ileriye gidip, Ken ile nişanlandı. Sonra evlendi ve düğün yapıldı. Ardından Barbi hamile kaldı ve çok sevimli bir çocukları oldu.
Tabi bunlar tamamen hayal ürünü. Fakat çocukların dünyasında bunlar gerçekten önemli bir yere sahip. Eğer Barbi Oyunu diye Google araması yapılıyorsa, karşınıza çıkan sonuçlar sizler şaşırtmasın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ