Bükreş Nasıl Bir Şehirdir?

  • 21 Aralık 2015
  • 2.002 kez görüntülendi.
Bükreş Nasıl Bir Şehirdir?

Avrupa Kıtasının güneydoğusunda yer alan ve Romanya’nın başkenti olan Bükreş, Eflak Ovasında bulunan Tuna nehri kollarından Dambovita ırmağı kenarına kurulmuş olan bir şehirdir. Bükreş’te para birimi olarak Rumen Leyi kullanılmaktadır. Uluslararası para birimi ise Ron’dur. Avrupa birliği üyesi olmasına rağmen Romanya, Euro yerine kendi para birimini kullanmaktadır. Romanya’nın resmi dili ise Rumence’dir. Türkiye ile Bükreş arasında zaman farkı bulunmamaktadır.

Romanya’nın en büyük şehri olan Bükreş’in nüfusu yaklaşık olarak 2 milyondur. Bükreş, Romanya’nın kültür, endüstri ve yönetim merkezidir. Tarihi ve doğal güzellikler bakımından zengin olan şehir, insanda yerleşme arzusu bırakmaktadır. Gelişmiş ulaşım ağlarına da sahip olan şehirde eğitim, sanat ve mimariye oldukça fazla önem verilmektedir. Bu önemin sonucuna şehrin her yerinde rastlanmaktadır. Tarihi, antik çağlara dayanan Bükreş, tarih boyunca çok önemli bir bölge olmuştur. Bu nedenle yıkım ve yeniden yapılanma gibi işlemlere maruz kalmıştır.

Bükreş Nasıl Bir Şehirdir?

Bükreş şehri, ismini 1459 yılında yapılan Bükreş Kalesinden almıştır. 18. yy.’den itibaren hiç durmadan gelişen ve nüfus olarak kalabalıklaşan bir şehirdir. Bu gelişim sürecinde sürekli olarak savaşlar, yıkımlar, yangınlar ve devrimler yaşamıştır. 1861 yılına gelindiğinde ise yeni kurulmuş olan Romanya Prensliğinin başkenti seçilmiş olan Bükreş, zaman içerisinde gelişimini tamamlamış ve kültürel ve mimari alanda örnek bir şehir haline gelmiştir.

Bükreş’in İklimi

Bükreş karasal bir iklim özelliği göstermektedir. Buna bağlı olarak yazları sıcak ve az yağışlı, kışları ise soğuk ve çok yağışlı geçmektedir. Yaz aylarında hava sıcaklığı ortalama 27 ve 30 derece arasında seyrederken, kışları 1 ve 4 derece arasında değişmektedir. Bu nedenle Bükreş’i ziyaret etmek için en uygun aylar Mayıs ve Eylül aylarıdır.

Bükreş Nasıl Bir Şehirdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google