Çok Terlemek Bir Hastalık Habercisi Mi?

  • 02 Kasım 2015
  • 1.623 kez görüntülendi.
Çok Terlemek Bir Hastalık Habercisi Mi?

Aşırı Terlemek Bir Hastalık Belirtisi Mi? Aşırı Terleme Tedavisi

Terlemeyi normal ve aşırı şekilde terleme olarak iki başlıkta ele almak gerektiğini belirten uzmanlar normal yetişkinde yaklaşık olarak 2 ila 4 milyon adet ter bezi bulunmakta olduğunu belirtiyor. Bu ter bezlerinden günde ortalama olarak 500 cc civarında ter salınmaktadır. Bu salgının temel işlevi ise vücut ısısının kontrol altında tutulma işlemidir.

Hava sıcaklığı veya egzersiz gibi çeşitli unsurlar ile vücut ısısında aşırı artış olduğu takdir de salınmakta olan terin bir bölümü vücuttan buharlaşarak uzaklaşmaktadır. Bu sayede vücutta soğuma sağlanılmaktadır. Stresli olan durumlarda da ter bezleri uyarılmaktadır ve vücut ısısında her hangi bir hastalık olmadan yine terleme artabilmektedir. Ancak aşırı terlemek ruh sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Aşırı terlemenin sebepleri nelerdir? Terlemenin günlük yaşamı etkileyecek boyutlarda aşırı derecede olması halinde insanların %1’inde rastlanmış olduğu belirtilen aşırı terlemede genel de koltuk altı, ayak, yüz gibi belirli bölgeler terlemektedir. Hormon veya buna ek olarak metabolizma bozuklukları, enfeksiyonel sağlık sorunları, psikoloji bozuklukları ve bazı çeşitli ilaçların yan etkileri gibi unsurlar çok aşırı terlemeye neden olabilmektedir.

Çok Terlemek Bir Hastalık Habercisi Mi?

Bu gibi durumlarda kesinlikle problemin tedavisi gereklidir. Terlemeyi tamamen önleyici olan kozmetik ürünler ise ter ile atılabilen toksinlerin uzaklaştırılmasını bariz bir şekilde engellediği gibi yine ter bezlerinin ağızlarının kapanmasına veya iltihaplanmalarına sebebiyet verebilir.

Çok Terlemek Sosyal Hayatı Olumsuz Yönde Etkiliyor

Çok terlemenin insanın sosyal, mesleki ve fiziksel yaşamında oldukça önem arz eden bir soruna yol açabileceğini belirten uzmanlar romantik ilişkiler, iş verimi, kariyer seçimi ve eğitim, ruh sağlığı ve yaşam kalitesi fazla terleme sebebi ile çok olumsuz bir şekilde etkilenebilmektedir. Aşırı terlemek sosyal hayatı nasıl etkiler? Örnek vermek gerekirse elleri çok titreyen bireyler sosyal çekingenlik sebebi ile el temasından ve tokalaşmaktan kaçabilmektedirler. Bu da iş yaşantısını kesinlikle olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Hastalar tekrardan terleme olacağı hissine kapıldığı takdir de terlemeye sebep olan uyarılar artarak terleme seviyesini daha da yükseltebilir.

Aşırı Terleme ve Tedavisi

Aşırı terleme unsurunda şikayetçi olan bireyler işçin çeşitli tedavi yöntemleri olduğunu belirten uzmanlar terleme tedavisi için cerrahi ve cerrahi dışı tekniklerin uygulanabileceğini belirtiyorlar. Aşırı terleme tedavisi nasıl yapılır? Uzman görüşü ile ilk olarak ağızdan alınmış olan sistemik tedavi ilaçları, haricen sürülebilen losyon ve kremler, botoks enjeksiyon tedavileri gibi tekniklerin denenmesi gerektiğini belirtiyorlar. Düşünülen sonuçlar elde edilemediği unsurlarda son olarak yine cerrahi yöntemlere başvurulabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google